W Zielonej Górze osoby słabo słyszące będą mogły w komfortowych warunkach oglądać filmy w Kinie Newa. Jak pisze Gazeta Wyborcza, kino proponując te nietypowe usługi walczy z konkurencją.

Newa stawia na działalność misyjną i jako jedyne kino na tym terenie zakupiło sprzęt, umożliwiający udział w projekcjach filmowych osobom z uszkodzonym słuchem. Sprzęt dla niedosłyszących kosztował 50 tys. zł. Został zakupiony ze środków PFRON w ramach programu „Pitagoras 2007 - program pomocy osobom z uszkodzeniem słuchu“.

Ze sprzętu można skorzystać nieodpłatnie, wystarczy przed seansem zostawić obsłudze kina dowód tożsamości. W kabinie kinooperatora znajduje się konsola przetwarzająca dźwięk na sygnały podczerwieni. Dźwięk jest przesyłany przez zamontowane na sali kinowej nadajniki, widzowie odbierają go za pomocą pilota. Dialogi widzowie słyszą w słuchawkach lub poprzez pętlę indukcyjną. Dzięki temu niedosłyszący widz sam może regulować głośność dźwięku.

- Na pomysł wpadł jeden z członków Klubu Kultury Filmowej. Na razie dysponujemy pięcioma stanowiskami, ale jeżeli pojawi się takie zapotrzebowanie, będziemy to uzupełniać - wyjaśnia Andrzej Kawala, szef Klubu Kultury Filmowej.

W przyszłości ze sprzętu będą mogły korzystać także osoby niewidome.
- Poprzez słuchawki będą miały kontakt z lektorem, który będzie opisywał, co dzieje się na ekranie - dodaje Kawala.

Informacją o kinie Newa nieco zaskoczona była Cecylia Danielak ze Związku Głuchych.

- Otrzymaliśmy jedynie informację mailem, ale właściwie nikt się z nami w tej sprawie nie konsultował. Nie wiemy nawet, na jakich zasadach można korzystać ze sprzętu - zaznacza Danielak. - To dobry pomysł, bo wreszcie osoby niedosłyszące będą mogły iść do kina - dodaje. Jednak, jak sugeruje Danielak, pieniądze można by wykorzystać w inny sposób.

- Kino mogłoby pomyśleć również o głuchych, którym czytanie napisów sprawia sporo problemów. Według Danielak wynajęcie tłumacza języka migowego umożliwiłoby oglądanie filmów i głuchym i niedosłyszącym. I byłoby tańsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH