Kierowcy po środkach odurzających: mamy z tym wiele problemów Zabroniona jest jazda pojazdem po spożyciu alkoholu i "środków działających podobnie do alkoholu" Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W Polsce rozwiązania prawne dotyczące prowadzenia pojazdów po zażyciu narkotyków zawarte są w przepisach dotyczących alkoholu. Zabronione jest zatem kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu i "środków działających podobnie do alkoholu". Wszystko wydaje się jasne, ale to tylko pozory.

- Wykaz wspomnianych środków został określony w odpowiednim rozporządzeniu ministra zdrowia - mówi Rynkowi Zdrowia Ilona Buttler z Instytutu Transportu Samochodowego.

Konkretnie chodzi o rozporządzenie z dnia 16 lipca 2014 r. w sprawie wykazu środków działających podobnie do alkoholu oraz warunków i sposobu przeprowadzania badań na ich obecność w organizmie.

- Jeżeli chodzi o alkohol, to w przepisach mamy jeden liczbowo określony próg, a im wyższe stężenie, tym surowsza kara - przypomina Ilona Buttler.

W przypadku innych substancji odurzających takich progów już nie ma.

- Jak określić, kiedy stężenie danej substancji zwiększa prawdopodobieństwo uwikłania się w wypadek drogowy? - pyta Buttler i podkreśla, że niezbędnym krokiem powinno być stworzenie oddzielnych regulacji prawnych obejmujących tylko inne niż alkohol substancje odurzające.

Prawny misz-masz
Kierowanie pojazdem przy zawartości alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila („po użyciu”) skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie, a jazda przy zawartości pow. 0,5 promila, czyli w stanie nietrzeźwości, grozi już odpowiedzialnością za przestępstwo.

Kierowanie pojazdem „po użyciu” innego środka odurzającego (marihuana, kokaina, amfetamina, LSD itd.) jest takim samym wykroczeniem jak jazda po użyciu alkoholu. Oznacza to, że jeśli biegły toksykolog ustali, że we krwi w momencie kierowania pojazdem był środek odurzający, podlegamy odpowiedzialności za wykroczenie. Jeżeli to stężenie będzie odpowiednio wysokie, a ponadto środek będzie wpływał na zdolności psychomotoryczne kierowcy, będzie to równoznaczne z jazdą „pod wpływem” i popełnieniem przestępstwa, tak jak w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości po alkoholu.

- Zwracam uwagę, że przestępstwem jest wyłącznie jazda pod wpływem środków odurzających, a więc tylko tych substancji, które są zawarte w załączniku nr I do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - tłumaczy nam mecenas Magda Gawińska.

Dodaje, że oprócz środków odurzających, w ustawie jest mowa o środkach psychotropowych (załącznik nr II), a dodatkowo rozporządzenie ministra zdrowia z 24.08.2016 r. mówi o tzw. "nowych substancjach psychoaktywnych”.

- Środki psychotropowe i środki psychoaktywne to nie są środki odurzające w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz kodeksu karnego. Prowadząc pojazd po środkach psychotropowych bądź psychoaktywnych, narażamy się co najwyżej na wykroczenie - wyjaśnia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH