Kielce: wyłoniono najlepszych studentów-wynalazców Laska ma zainstalowane czujniki odbiciowe, które skanują przestrzeń Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Nowatorska laska dla niewidomych to jedno z rozwiązań nagrodzonych w 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Student-wynalazca". Wyniki ogłoszono we wtorek w Kielcach.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Politechnika Świętokrzyska.

Konkurs był adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów wyższych uczelni, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku albo wzoru użytkowego czy przemysłowego. Chodziło o wynalazki chronione prawem wyłącznym lub zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP albo w odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do konkursu można było również zgłosić wynalazki powstałe w ramach współpracy ze studentami z zagranicznych uczelni.

- Naszym celem jest budowanie kultury innowacyjności w środowisku akademickim (…) Myślę, że rozwiązania, które zostały dostrzeżone przez komisję konkursową, będą miały ciąg dalszy - będą mogły być rozwijane i znajdą również swoje miejsce na rynku. I wszyscy będziemy mogli z nich korzystać - podkreśliła podczas uroczystości dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej PŚ, dr hab. Bożena Kaczmarska.

W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń - 90 prac z 25 uczelni. Najwięcej, bo 13 pomysłów, nadesłali studenci Politechniki Lubelskiej, dziewięć - studenci Politechniki Warszawskiej, a po osiem - uczelni z Poznania i Kielc.

Komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych.

Nagrodzono m.in. "Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących" współautorstwa Łukasza Kolmana z Politechniki Rzeszowskiej. To laska z zainstalowanymi czujnikami odbiciowymi, które skanują przestrzeń. Urządzenie informuje użytkownika o przeszkodzie sygnałem dźwiękowym - staje się on szybszy, gdy osoba znajduje najbliżej przeszkody.

Konkurs odbywał się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Patentowego RP, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Do siedmiu edycji konkursu "Student-wynalazca" zgłoszono już 529 rozwiązań. Na genewskich wystawach, ich pomysłodawcy zdobyli 11 złotych, 11 srebrnych i trzy brązowe medale oraz 13 nagród specjalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH