Kielce: tak promują ideę transplantacji Fot. mat. prasowe

Plakaty promujące dawstwo narządów pojawiły się w autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Do idei transplantologii przekonują graficznie wyobrażone narządy; informują, że "mogą być cudem" i w pewnych okolicznościach stają się "dwukrotnego użytku".

Organizatorem kampanii są: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach i Regionalne Centrum Naukowo - Technologiczne w Podzamczu.

Partner akcji - kieleckie MPK plakaty eksponuje w swoich pojazdach nieodpłatnie. - To piękna idea. Wozimy ponad 100 tysięcy osób dziennie, myślimy że dzięki temu informacja dotrze do dużej liczby odbiorców. Nikt z nas nigdy nie chciałby stanąć przed takim dylematem, aby decydować w spawie ewentualnego pobrania narządów od bliskiej osoby, ale życie bywa bardzo nieprzewidywalne - mówi Elżbieta Śreniawska, prezes kieleckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od lat pobiera się najwięcej narządów w regionie. W placówce pracuje zespół koordynatorów transplantacyjnych.

Koordynator doktor Igor Szydłowski, specjalista neurochirurg tłumaczy, że śmierć mózgu, oznacza zawsze śmierć człowieka. Rozpoznanie śmierci mózgu pozwala na zaprzestanie dalszego, niecelowego leczenia oraz na pobranie ze zwłok narządów do celów transplantacyjnych.

W Polsce, każdego roku przybywa około 2 tysięcy pacjentów z nieodwracalną, schyłkową niewydolnością narządu. Są to ludzie w różnym wieku. Ich życie może uratować przeszczep.

- Źródłem narządów może stać się jedynie drugi człowiek. Ich hodowla w laboratoriach czy pobieranie od zwierząt transgenicznych to wciąż bliżej nieokreślona przyszłość. Dlatego bardzo proszę, nie bądźmy obojętni na losy drugiego człowieka. Umiejmy dostrzec ludzi skrajnie wycieńczonych chorobą, którym moja decyzja podjęta za życia, może uratować i ich życie - apeluje Wiesława Saladra, drugi z koordynatorów transplantacyjnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Koordynator uważa, że warto o swoim stanowisku w sprawie dawstwa narządów poinformować bliskich. Rozmowa na ten temat - jej zdaniem - powinna odbyć się w każdym domu.

Oprócz plakatów, z inicjatywy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wydrukowano 1000 ulotek promujących transplantologię. Trafią one m.in.: do kieleckich urzędów i siedziby świętokrzyskiego NFZ.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach wsparło działania związane z promocją dawstwa narządów już kolejny raz. W ubiegłym roku, firma nieodpłatnie zapewniła transport dla studentów, którzy wzięli udział w konferencji poświęconej tej tematyce.

Autorem aktualnie eksponowanego plakatu jest graficzka Aleksandra Nasternak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH