Kielce: pierwsze "Niebieskie Karty" dla dorosłych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym Działania te mają na celu ochronę pokrzywdzonego i zabezpieczenie jego losów po wyjściu ze szpitala Fot. Shutterstock

Dorośli pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach - ofiary przemocy w rodzinie, mogą zostać objęci ochroną w ramach "Niebieskiej Karty".

Na oddziałach pediatrycznych procedury te są realizowane od dawna. Wśród dorosłych pacjentów Szpitala Zespolonego, pierwsza "Niebieska Karta" została wystawiona w maju.

Iwona Widłak, inspektor do spraw społecznych Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach tłumaczy, że placówki ochrony zdrowia znajdują się w gronie podmiotów, które zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i w świetle Rozporządzenia Rady Ministrów z 13 września 2011 roku, są zobowiązane, w przypadku podejrzenia zaistnienia przemocy w rodzinie, do podejmowania i realizowania czynności w ramach procedury "Niebieskiej Karty".

– Działania te mają na celu ochronę pokrzywdzonego, zabezpieczenie jego losów po wyjściu ze szpitala – tłumaczy Iwona Widłak. Wyjaśnia, że po otrzymaniu zgłoszenia z oddziału, przeprowadzeniu rozmowy - najczęściej z osobą, która ujawniła problem, zakłada tak zwaną "Niebieską Kartę A" - ta zawiera informacje na temat: pokrzywdzonego, ale i sprawcy oraz ewentualnych okoliczności zdarzenia.

Sprawa zostaje później przekazana na zewnątrz, zespołowi, w skład, którego, obok reprezentanta szpitala, wchodzi m.in.: policjant, pracownik socjalny, pedagog, kurator. Zespół ustala formę pomocy, jaką zostanie objęta rodzina z problemem.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym, obecnie Świętokrzyskim Centrum Pediatrii Szpitala Zespolonego, "Niebieska Karta" funkcjonuje od 2012 roku. Na oddziałach WSzZ gdzie hospitalizowane są osoby dorosłe, pierwszą NK założono w maju.

Olga Witecka, pracownik socjalny w Szpitalu Zespolonym w Kielcach informuje, że kobieta sama zgłosiła, że jest ofiarą przemocy domowej. Jej zdaniem, to, że istnieje możliwość założenia „Niebieskiej Karty” w szpitalach, jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ procedura uruchamiana jest "na gorąco", nim opadną emocje i problem - do następnego razu - zostanie wyciszony.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH