Kiedy lekarz ogląda świat przez wizjer aparatu fotograficznego...

166 lekarzy z całej Polski przysłało prawie tysiąc prac na Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Okiem Eskulapa", którego wyniki w trakcie uroczystości otwarcia konkursowej wystawy zostały ogłoszone 15 maja w katowickim Domu Lekarza.

Lekarze - fotograficy rywalizowali o statuetki "Okozachwyty" oraz nagrody w trzech kategoriach: "Woda - symbolem życia", "Pejzaż i architektura" oraz w tematyce dowolnej. Profesjonalni fotograficy podkreślają: to fantastyczne, że lekarze, którzy wykonują bardzo odpowiedzialny i stresujący zawód, znajdują czas na realizację swoich pasji!

Przewodnicząca jury prof. Justyna Szklarczyk-Lauer, dziekan Wydziału Grafiki, Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach bardzo wysoko oceniła poziom prac nadesłanych na konkurs.

– Granica pomiędzy profesjonalną i amatorska fotografią jest płynna. To nie jest tak, że ktoś, kto ma dyplom Akademii Sztuk Pięknych, jest profesjonalistą, a ci którzy go nie posiadają, nimi nie są. Różnica polega na dystansie do swoich prac i umiejętnościach technicznych. Wśród nagrodzonych, wszyscy autorzy cechują się już naprawdę profesjonalnym podejściem do fotografii. To fantastyczne, że lekarze, którzy wykonują bardzo odpowiedzialny i stresujący zawód, znajdują czas na realizację swoich pasji. Takie wystawy jak ta, którą możemy oglądać w Domu Lekarza, powinno się mieć możliwość zobaczyć w szpitalach, przychodniach, gabinetach... Czyli w miejscach, gdzie ich autorzy pracują tak, aby pacjenci, którzy spotykają się z reguły z lekarzami w bardzo trudnych dla siebie momentach życia, mogli także zobaczyć ich także z zupełnie innej strony.

Komisja oceniająca prace konkursowe z nadesłanych wybrała 139 prac 86 autorów. Konkursowe fotogramy można oglądać w Domu Lekarza w Katowicach. Wystawie oraz całej uroczystości towarzyszyły występy Muzykujących Lekarzy Śląskiej Izby Lekarskiej – Elżbiety Janowskiej-Drong, Grzegorza Górala, Lidii Netczuk-Piech, Urszuli Płazak, Bogumiły Zołędziowskiej-Galas.

W kategorii „Woda – symbolem życia” pierwsze miejsce zajęły prace pt. „Krople życia” Stanisława Mysiaka z Katowic, drugie miejsce zajął Piotr Buda z Warszawy za „Błękitna rapsodię”, a trzecie – Marzena Biegańska z Gdańska za pracę „Wodny tryptyk”.

W Kategorii „Pejzaż i architektura” pierwsze miejsce zajęła Anna Paczek-Skupień z Warszawy za prace „Maroko”, drugie miejsce Zygmunt Niedźwiedź ze Szczecina za „Puls ziemi” oraz trzecie – Jacek Stypuła z Kielc za „W szeregu” oraz „Pejzaż zimowy”. W tematyce dowolnej kolejno w konkursie uplasowali się: Maciej Okoński z Międzyzdrojów za „Okulistkę w tarapatach”, Urszula Wilczek z Tarnowskich Gór za „Bez podpisu” oraz Wojciech Rokicki z Zabrza za zdjęcie „Victory”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH