Kazimierza Wielka chce być uzdrowiskiem - są wody geotermalne Kazimierskie uzdrowisko będzie można je nowocześnie zaprojektować, "na miarę XXII wieku". Fot. Ken Walton/Flickr CC BY 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Świętokrzyska gmina Kazimierza Wielka, na terenie której znajdują się złoża wód termalno-siarczkowych, stara się o status uzdrowiska. Samorządowcy liczą, że działalność uzdrowiskowa będzie ważną alternatywą gospodarczą dla rejonu, w którym dominuje rolnictwo.

O tym, że na terenie powiatu kazimierskiego, w pobliżu Kazimierzy Wielkiej mogą znajdować się wody termalno-siarczkowe, było wiadomo od końca lat 60. XX w., kiedy to prowadzono badania pod kątem wykrycia ropy naftowej. Spostrzeżenia potwierdziły się przed dwoma laty, przy okazji realizacji przez powiat projektu budowy ogrzewania wodami geotermalnymi Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach (gm. Kazimierza Wielka).

Podczas wykonywania odwiertów doszło do samowpływu wód, które przeszły potem specjalistyczne badania. Wody te mogą być w przyszłości wykorzystane m.in. do celów leczniczych i energetycznych. Miejscowi samorządowcy liczą, że możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego oraz wykorzystania wód w energetyce, stworzą gminie i powiatowi o typowo rolniczym charakterze szansę rozwoju.

Dziś głównymi ośrodkami w woj. świętokrzyskim, których rozwój oparty jest na wodach leczniczych, są uzdrowiska w położonym na północny-wschód od Kazimierzy: Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju. Turystyka uzdrowiskowa jest wpisana na listę głównych specjalizacji regionalnych.

Starosta kazimierski Jan Nowak w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, na atuty wód kazimierskich - w stosunku do tych wydobywanych w Busku i Solcu.

- Pod względem balneologicznym, są one podobne - mają m.in. trochę większą zawartość siarki. Różnica polega w temperaturze - u nas dochodzi do 30 stopni Celsjusza - i w wydajności. A to się wiąże z tym, że wody te można wykorzystywać w celach energetycznych, w szczególności do pozyskania energii cieplnej - wyjaśniał.

Zaznaczył, że także pod względem wielkości zasobów, kazimierskie pokłady wód dają dużo szersze pole do wykorzystania gospodarczego.

Kazimierskie wody termalne są obecnie wykorzystywane do ogrzewania budynku szkoły w Cudzynowicach. Powiat chciałby je wykorzystywać także do ogrzewania innych obiektów, a także w celach rekreacyjnych - w basenach termalnych. Planuje pozyskać m. in. na przebudowę basenu, fundusze Unii Europejskiej.

Nowak zaznaczył, że jeśli wodą termalną miałby być ogrzewane inne budynki, ze względów środowiskowych, niezbędne będzie wykonanie odwiertu chłonnego - po odbiorze ciepła wpompowywano by tam z powrotem wodę na tę samą głębokość, z której wcześniej była ona czerpana.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH