31-letni dr Michał Świerszcz z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, koordynator medycznej akcji ratunkowej na Ruchu Śląsk KWK Wujek w Rudzie Śląskiej został odznaczony odznaka honorową Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia.

Odznaczenie wręczyła doktorowi Świerszczowi osobiście minister zdrowia Ewa Kopocz podczas drugich centralnych uroczystości z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego w Szczecinie (13 bm.).

Przypomnijmy: akcja ratownicza na powierzchni kopalni, po wybuchu metanu 18 września br. na Ruchu Górniczym Śląsk w Kochłowicach, trwała ok. pięć godzin. Cały czas pracę zespołów ratownictwa medycznego koordynował dr Świerszcz. Na miejscu zdarzenia był z pierwszym zespołem ratowniczym już o godz. 11.02. Dosłownie w kilka sekund powiadomił o katastrofie lekarza koordynatora ratownictwa medycznego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i ośrodek koordynacji SPR WPR w Katowicach. Błyskawicznie rozpoczął też triage, rozdysponował do zadań ratowników WPR i personel kopalniany, przypisując każdej osobie konkretne zadanie. Natychmiast wezwał śmigłowce ratownicze z Gliwic, Wrocławia, Kielc, Krakowa i Warszawy.

Jak dotychczas, ta akcja ratownicza WPR w Katowicach skoordynowana z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym była największą w Polsce. Górników w Rudzie Śląskiej ratowało 30 zastępów ratownictwa medycznego WPR i pięć LPR. Dr Świerszcz w trakcie akcji ratowniczej zorganizował również na terenie kopalni punkt informacyjny dla rodzin poszkodowanych górników. Do godz. 3.00 następnego dnia zespoły WPR udzieliły doraźnej pomocy medycznej 34 członkom rodzin poszkodowanych górników i ofiar.

Dr Michał Świerszcz jest kierownikiem rejonu działania WPR w powiecie gliwickim, zamieszkałym przez ok. pół mln mieszkańców. Jest członkiem Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy prezydencie Gliwic. Ze służbą zdrowia związany jest od pięciu lat, a od 4 lat pracuje w pogotowiu ratunkowym.

Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie doktoryzuje się w Katedrze Farmakologii ŚUM w Zabrzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH