W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyło się w środę (4 kwietnia) pożegnanie prof. Kornela Gibińskiego - nestora polskiej medycyny, wybitnego autorytetu w dziedzinie chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. We wrześniu skończyłby 97 lat.

Prof. Kornel Gibiński urodził się 7 września 1915 r. w Krakowie. Studia medyczne ukończył we wrześniu 1939 r. na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1944 r. został aresztowany za działalność konspiracyjną, był więźniem obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, gdzie pracował jako lekarz.

Był jednym z twórców Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiej Akademii Medycznej, uznawanego za jeden z najlepszych w regionie - w 1974 r. stworzył w nim pierwszą w Polsce klinikę gastroenterologii. Był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, wieloletnim członkiem Komitetu Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Jest pionierem gastroskopii przewodu pokarmowego, autorem pierwszego polskiego podręcznika endoskopii.

Prof. Gibiński zajmował się problemami etyki w medycynie, m.in. był inicjatorem powołania komisji etycznej przy Śląskiej Akademii Medycznej - wówczas jednej z pierwszych takich w kraju. Za swoją postawę etyczną otrzymał m.in. nagrodę "Lux ex Silesia" - "Światło ze Śląska". Był doktorem honoris causa kilku polskich i jednej amerykańskiej uczelni. Od 1961 r. mieszkał z rodziną w Katowicach. Był honorowym obywatelem tego miasta. W 2006 r. został patronem Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.

Msza żałobna odbyła się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po mszy trumna została przewieziona do Krakowa na uroczystości pogrzebowe. Prof. Kornel Gibiński zostanie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH