Katowice: pożegnanie Krystyny Bochenek

Dzisiaj, 22 kwietnia, odbędzie się w Katowicach pogrzeb wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek. Zginęła 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 11.00 w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Krystyna Bochenek zostanie pochowana na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza – jednej z najważniejszych nekropolii w Katowicach. Spoczywa tu wiele znakomitych postaci, m.in. malarz Jerzy Duda-Gracz, aktor Zbigniew Cybulski, pisarz Alfred Szklarski.

Krystyna Bochenek urodziła się 30 czerwca 1953 r. w Katowicach. W 1976 r. ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego i rozpoczęła pracę jako dziennikarka, a następnie publicystka Polskiego Radia Katowice.

W pracy dziennikarskiej od wielu lat zajmowała się popularyzacją zdrowia (m.in. w audycji „Magazyn medyczny Krystyny Bochenek”) oraz kultury języka polskiego. W 1987 r. stworzyła największą w kraju imprezę upowszechniającą język polski – ogólnopolskie „Dyktando”.

Swoją wyjątkową aktywnością potrafiła porywać innych, współtworząc wiele przedsięwzięć i akcji, m.in. pierwszą „Wampiriadę”, niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi na Śląsku. Organizowała kwesty na rzecz potrzebujących – chorych dzieci, powodzian, na remont Teatru Śląskiego czy spalonej Opery Śląskiej.

W 2004 r. w wyborach uzupełniających została wybrana senatorem ze Śląska. Od listopada 2007 r. była wicemarszałkiem Senatu. Często podkreślała jednak, iż nie czuje się politykiem, że przede wszystkim jest dziennikarzem. Od 2005 r. na łamach Dziennika Zachodniego w cyklu „Spotkania Medyczne Krystyny Bochenek” spotykała się z najwybitniejszymi śląskimi lekarzami.

Krystyna Bochenek była także autorką i współautorką kilku książek, m.in. „Chirurdzy i detektywi” i „Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami”.

***

Także w czwartek (22 kwietnia) odbędzie się pogrzeb Grzegorza Dolniaka, posła na Sejm RP IV, V i VI kadencji, wiceszefa klubu Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodniczącego zarządu PO w województwie śląskim, który zginął w 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Uroczystości pogrzebowe rozpocznie msza święta o godzinie 15.00 w kościele Świętej Trójcy w Będzinie. Grzegorz Dolniak zostanie pochowany w zabytkowej części cmentarza będzińskiej parafii pw. Świętej Trójcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH