Katowice: powstanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Dr Jacek Kozakiewicz, prezes ORL w Katowicach; FOT. Arch. RZ

Konkretyzuje się pomysł powstania w Katowicach Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Zostanie powołana grupa ekspertów, która ma opracować koncepcję placówki. Jest też wstępna lokalizacja - informuje Śląska Izba Lekarska.

Placówka ma działać w ramach Muzeum Śląskiego w adaptowanym budynku Łaźni Gwarek lub w starym budynku Muzeum Śląskiego przy ul. Korfantego w Katowicach. Rozpatrywana jest też koncepcja utworzenia części medycznej w ramach planowanego w Katowicach Centrum Nauki.

- Dziś człowiek może się znaleźć w środku ciała i wszystko dokładnie obserwować. Na przykład jak płynie krew w naczyniach czy jak funkcjonuje serce. Chcemy przybliżyć zagadnienia medyczne, by można było je po prostu dotknąć, a przez to lepiej zrozumieć. Chcemy żeby to była nowoczesna placówka. Archiwaliów nie brakuje, ale to nie jest ten pomost do przyszłości. Tym pomostem są dziś nowoczesne środki wyrazu - mówi inicjator przedsięwzięcia dr Jacek Kozakiewicz,  prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, jak i części medycznej w ramach Centrum Nauki w Katowicach udostępnione mają być interaktywne urządzenia i eksponaty, umożliwiające zwiedzającym samodzielne przeprowadzenie doświadczeń lub obserwacji dotyczących ludzkiego ciała i zasad jego funkcjonowania.

- Celem ma być upowszechnianie osiągnięć nauki ze szczególnym uwzględnieniem śląskich ośrodków medycznych. Ogromne powodzenie tego typu instytucji na całym świecie skłaniają do podjęcia takiej inicjatywy także w Katowicach - informuje Śląska Izba Lekarska.

- Nie można patrzeć w przyszłość bez przeszłości. To bardzo ważne w medycynie, która ma w sobie ten szczególny pierwiastek humanistyczny. Dlatego upomniałem się o medycynę, która w województwie śląskim jest prawdziwą siłą, a nie ma swojej placówki muzealnej - tłumaczy dr Kozakiewicz.

Pomysł powstał w 2013 roku. Wtedy także, pod przewodnictwem dr. Jacka Kozakiewicza, przy Śląskiej Izbie Lekarskiej powstał Komitet Organizacyjny Muzeum Medycyny. Od początku prace wspierał prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

Teraz w prace komitetu zostali włączeni nowi członkowie: dr Piotr Brukiewicz - prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, prof. Przemysław Jałowiecki - rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Marzena Szuba - wiceprezydent Katowic, Małgorzata Mańka-Szulik - przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, dr Henryk Mercik - członek zarządu województwa śląskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH