Salę do pobudzania zmysłów wyposażoną m.in. w urządzenia świetlne, dźwiękowe oraz przeznaczone do aromaterapii otwarto w poniedziałek (4 czerwca) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących lub Słabo Słyszących w Katowicach.

Pomieszczenie terapeutyczne otwarte w Katowicach zwane jest także salą doświadczania świata.

- Dzięki niej dziecko pozbawione na przykład jednego ze zmysłów, którym w tym wypadku jest słuch, może rozwijać wszystkie pozostałe za pomocą różnorodnych pobudzających zmysły urządzeń, a te dzieci, które słabo słyszą będą rozwijać resztki słuchu - powiedziała Aleksandra Doktorowicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących lub Słabo Słyszących.

Terapia w sali doświadczania świata będzie polegała na pobudzaniu wielu zmysłów jednocześnie, za pomocą różnorodnych bodźców, w tym kolorowego światła, zapachów, przedmiotów do dotykania o różnych kształtach, fakturze i temperaturze. Metoda ta powstała w Holandii.

Katowicka pracownia została wyposażona w rozmaite urządzenia świetlne i dźwiękowe; są to m.in. kolumna wodna z oświetleniem o wysokości dwóch metrów, tapeta ze wzorami do oglądania w promieniach ultrafioletowych, projektor, świetlny zestaw światłowodowy.

- Te urządzenia wydające dźwięki i migające kolorami działają jednocześnie na słuch i wzrok. Są także bardzo przyjazne, ponieważ dzieci mogą niemal wszystkiego dotykać - dodała Doktorowicz.

Katowicka sala doświadczania świata została także wyposażona w lampę wodną do aromaterapii z olejkami, huśtawkę, komplet akrylowych luster nietłukących, a także w wygodne miejsca do siedzenia. - Dzieci wykonują dziennie bardzo wiele ćwiczeń. To jest bardzo ciężka praca, dlatego element relaksu jest w tej sytuacji wskazany. Dzięki temu będą lepiej sobie przyswajać wiedzę - wyjaśnia dyrektor placówki.

Pod opieką Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących lub Słabo Słyszących w Katowicach znajduje się obecnie 170 podopiecznych w wieku od 3 do 20 lat.

Zespół składa się z pięciu jednostek kształcących dzieci i młodzież - przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum o profilu usługowo-gospodarczym oraz szkoły policealnej kształcącej w zawodzie technika organizacji reklamy.

Otwarta w poniedziałek (4 czerwca) pracownia jest darem Fundacji "Rosa", która powstała w 2004 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH