Katowice: jubileusz samorządu lekarskiego

Śląska Izba Lekarska obchodzi 75-lecie istnienia samorządu lekarskiego na Śląsku.

W maju 1935 roku, kiedy odbywały się pierwsze wybory do Śląskiej Izby Lekarskiej, w całym ówczesnym województwie śląskim pracowało kilkuset lekarzy. Dziś, po siedemdziesięciu pięciu latach do śląskiego samorządu należy prawie szesnaście tysięcy lekarzy i lekarzy dentystów, dzięki czemu jest jednym z najliczniejszych w Polsce.

II  wojna światowa przerwała działalność młodej korporacji. Zaledwie sześć lat po zakończeniu wojny, w 1951 r. nastąpiła likwidacja samorządu lekarskiego w całym kraju. Śląskie środowisko lekarskie walczyło o jego reaktywację, która przyszła w 1989 roku.

Od początku istnienia Izby do chwili obecnej do jej nadrzędnych celów należą: piecza nad należytym wykonywaniem zawodu, dbałość o prawa lekarzy, integracja środowiska medycznego.

Za swoją działalność w 2005 r.  Śląska Izba Lekarska, została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego  – nagrodą przyznawaną jednostkom, które działając na terenie województwa w szczególny sposób przyczyniły się do jego gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju.

W trosce o umożliwienie dopełniania przez swoich członków obowiązku ustawicznego kształcenia, Śląska Izba Lekarska organizuje liczne szkolenia, kursy i konferencje naukowe. Dla właściwej realizacji zadań ustawowych nawiązano współpracę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, a także towarzystwami naukowymi, inicjując powstanie w 2010 roku Śląskiej Konferencji Towarzystw Lekarskich.

Śląska Izba Lekarska podejmuje także wielokierunkowe działania mające na celu szeroko rozumianą pomoc dla swoich członków, z uwzględnieniem różnych form wsparcia materialnego dla lekarzy i ich rodzin.

Zgodnie z oczekiwaniami szerokiej grupy lekarzy zainteresowanych życiem kulturalnym Izba współuczestniczy w organizacji i patronuje licznym przedsięwzięciom kulturalnym. Od wielu lat przy Izbie istnieje Zespół Muzykujących Lekarzy, a w roku 2009 zainaugurował swoją działalność Chór Lekarzy. Szeroko znane i cenione są osiągnięcia śląskich lekarzy poetów i literatów, malarzy, rzeźbiarzy oraz fotografików, a także sportowców różnych dyscyplin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH