Karta stomika pomoże w kłopotliwych sytuacjach

Z inicjatywy organizatorów kampanii "STOMAlife. Odkryj stomię” osoby ze stomią mogą otrzymać kartę stomika. Jej posiadanie ma ułatwić stomikom funkcjonowanie w problematycznych sytuacjach, na przykład podczas kontroli granicznych i odpraw lotniczych.

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Do jej wyłonienia dochodzi w wyniku chorób układu pokarmowego. Szacuje się, że w Polsce jest obecnie około 40 tysięcy stomików.

Posiadanie stomii nie powoduje ograniczeń w normalnym funkcjonowaniu. Jednak, jak wynika z raportu "Personel medyczny o komforcie życia pacjentów stomijnych", w opinii respondentów ponad 60% stomików odczuwa ograniczenia w kontaktach z otoczeniem zarówno z powodów fizycznych, jak i psychicznych.

Mówiąc o kłopotliwych sytuacjach, organizatorzy kampanii mają na myśli np. kontrole celne, graniczne, sytuacje podczas odpraw na lotniskach, ale także momenty kiedy konieczna jest zmiana sprzętu stomijnego.

Brak wiedzy na temat stomii może sprawić, że osoba kontrolująca będzie się domagać  także odklejenia worka stomijnego. Nakaz jego odklejenia oraz ingerencja osób niewykwalifikowanych może spowodować rozszczelnienie się sprzętu stomijnego, skutkujące wyciekaniem treści jelitowej lub moczu.

Posiadanie przy sobie karty stomika oraz zaświadczenia lekarskiego może zapobiec takim sytuacjom.

Ze względu na specyfikę pielęgnacji stomii,  stomicy powinni móc zabrać ze sobą odpowiednią ilość sprzętu na pokład samolotu, w ramach bagażu podręcznego, aby móc zmienić woreczek stomijny w każdym momencie, w którym zaistnieje taka potrzeba.

Karta stomika posiada wygodny format, dzięki czemu z łatwością można nosić ją w portfelu czy  kieszeni. Do karty dołączane jest zaświadczenie,  z którym stomik musi udać się do lekarza prowadzącego (lekarza POZ), w celu poświadczenia przez niego faktu posiadania stomii.

Podpis oraz pieczątka odpowiedniego podmiotu leczniczego są warunkiem ważności zaświadczenia oraz potwierdzą zasadność korzystania z karty stomika.

Zgodnie z założeniem, iż dokument może okazać się przydatny między innymi w czasie podróży, treść zaświadczenia została przetłumaczona w siedmiu językach: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, włoskim oraz greckim.

Karta nie posiada na razie sformalizowanego charakteru. Organizatorzy kampanii "STOMAlife. Odkryj stomię" będą dążyć do jej uprawomocnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH