
Chcesz biegać? Świetnie. Ale najpierw idź do lekarza i zrób sobie EKG. To badanie powie więcej o twojej zdolności do uprawiania sportu niż rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa - mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Jarosław Drożdż, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
- Trafił do mnie człowiek, który stracił przytomność na trasie maratonu w Berlinie. Przepytałem go bardzo dokładnie, co się stało. Okazało się, że incydent miał miejsce na końcówce trasy. To był człowiek, który dużo biegał i "szedł na wynik". Międzyczasy w Berlinie miał lepsze niż we wcześniejszych biegach. Myślę, że po prostu przekroczył poziom wysiłku, w którym organizm mówi "stop" - mówi prof. Jarosław Drożdż.
Czy bieganie jest więc bezpieczne czy nie? Profesor podkreśla, że generalnie - jest bezpieczne. Trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Do czterdziestki można uprawiać każdy sport. Trzeba tylko pamiętać, żeby to robić z głową. Mamy jeszcze mnóstwo siły, energii, a mięśnie i ścięgna są na tyle zdrowe, że można sobie pozwolić na pewne niefrasobliwości. Po czterdziestce trzeba zadać sobie kilka dodatkowych pytań.
- Bo zaczynamy się starzeć. Jeszcze tego nie czujemy. Ludzie myślą: właśnie stuknęła mi czterdziestka. Najwyższy czas zrobić rzeczy, na które zawsze miałem ochotę, i zaczynają biegać maratony. Fajnie, tylko że nie zawsze ambicja idzie w parze z możliwościami - wskazuje prof. Drożdż.
Więcej: lodz.gazeta.pl
- Ruch to zdrowie. Należy jednak trenować adekwatnie do swojego przygotowania czynnościowego, wydolności i ogólnego stanu zdrowia. Nie wolno zapominać o regularnych badaniach kontrolnych - apelowała niedawno w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Anna Jegier, kierownik Zakładu Medycyny Sportowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek zarządu sekcji Badań Podstawowych i Stosowanych Wysiłku Fizycznego Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Podkreśla, że każda osoba po 35. roku życia powinna przejść badania kwalifikacyjne, a potem systematycznie przechodzić badania kontrolne, zanim zdecyduje się na uprawianie sportu.
- W Stanach Zjednoczonych takie osoby wypełniają specjalny kwestionariusz. Także w Polsce zawodnicy zgłaszający się np. do biegu masowego, odpowiadają na podstawowe pytania dotyczące stanu zdrowia zawarte w odpowiedniej ankiecie - mówi prof. Jegier.- Kwestionariusz uwzględnia podstawowe czynniki takie jak wiek, waga, dieta, nałogi oraz przebyte schorzenia.
Uprawiając bieganie, należy bezwzględnie monitorować kilka parametrów. - Przede wszystkim trzeba zmierzyć podstawowe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Badanie polega na pomiarze ciśnienia tętniczego krwi oraz stężenia podstawowych lipidów, w tym cholesterolu. Trzeba również wykonać badanie wysiłkowe serca - dodaje prof. Jegier.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 12:32 Bezstresowy trening może poprawić umiejętności chirurgiczne
- 11:31 Palenie marihuany w młodości związane z większym ryzykiem depresji
- 10:39 Prof. Czauderna: system odszkodowawczy za zdarzenie niepożądane działa wadliwie
- 19:01 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 1 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 2 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 3 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 4 Rzecznik Praw Pacjenta ostro: kobiety w ciąży i rodzące to grupa, w której prawa człowieka są łamane
- 5 W Szczecinie rozpoczął się proces w sprawie irydologa. Chorej na nowotwór mówił...
- 6 Katowice: II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych
- 7 MZ: mapy potrzeb zdrowotnych zaktualizowane o dane za 2016 rok
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych