Krakowscy Bonifratrzy chcą założyć w Krakowie pierwszą w Polsce szkołę dla kapelanów szpitalnych. Księża uczyliby się jak udzielać pierwszej pomocy, jak pomagać chorym i ich rodzinom oraz personelowi medycznemu.

Kapelani pracują we wszystkich szpitalach. Jak mówi dr Marek Krobicki, dyrektor szpitala bonifratrów w Krakowie, zapewniają opiekę duchową, której chorzy i ich rodziny potrzebują. Wykonują bardzo ciężką pracę, a nikt ich nie szkoli, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych, jak pracować z terminalnie chorymi

Pomysł utwierdza fakt, że nie wszyscy kapelani odnajdują się w roli szpitalnego duszpasterza.

– W niedzielę rano wszedł duchowny do sali, w której leżała moja mama. Siedziałem przy niej i podawałem jej sok. Ksiądz zażądał, żebym przestał, bo siorbanie przeszkadza mu rozdawać komunię – opowiada krakowianin Adam Bielański.

Jak mówi dyrektor szpitala wszyscy zadają sobie sprawę, że w szpitalu mogą pracować tylko księża o dużej wrażliwości.

– Duchowni sprawujący taką funkcję też mogą podlegać wypaleniu zawodowemu. Pracują w bardzo ciężkich warunkach. Dlatego chcemy stworzyć dla nich szkołę. Chcielibyśmy, żeby było to miejsce, w którym nauczą się nie tylko, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, ale też dowiedzą się, jak udzielać pierwszej pomocy. Kapelani powinni posiadać taką wiedzę, a dziś to rzadkość. Personel medyczny również potrzebuje opieki duchowej czy też zwykłego wygadania się. Ksiądz w takich sytuacjach może być bardzo pomocny – mówi dr Krobicki.

Na pomysł stworzenia ośrodka wpadli krakowscy bonifratrzy. Zakonnicy mają nadzieję, że szkoła taka da kapelanom nie tylko podstawy wiedzy medycznej i psychologicznej, ale też służyła wymianie doświadczeń. Szkolenia odbywałyby się przy krakowskim szpitalu bonifratrów. Zakonnicy mają nadzieję, że szkoła ruszy już 8 marca, w dniu jubileuszu 400 –lecia obecności bonifratrów w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH