KOWR: duże zainteresowanie programami żywieniowymi dla szkół FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ponad 13 tys. szkół podstawowych zgłosiło się do unijnego programu owoce i mleko w szkole. Weźmie w nim udział ponad 1,8 mln uczniów z klas I-V, co stanowi ponad 92 proc. dzieci z grupy docelowej - poinformował PAP wicedyrektor Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Waldemar Sochaczewski.

 - Do "Programu dla szkół", administrowanego przez KOWR, zgłosiło się w sumie 13,1 tys. szkół podstawowych, w tym 12,5 tys. szkół w komponencie mlecznym i 12,3 tys. szkół w komponencie owocowo-warzywnym. Szkoły mogą brać udział w jednym z komponentów lub obydwu. W każdym z nich weźmie udział po ponad 1,8 mln dzieci z grupy docelowej programu (klasy I-V). Tak duże zainteresowanie programem umożliwi efektywne wykorzystanie dostępnych środków finansowych - uważa Sochaczewski.

Polska jest jednym z największych beneficjentów programu w UE. Na realizację programu KE przeznacza na rok szkolny 250 mln euro, z czego 150 mln euro na komponent owocowo-warzywny i 100 mln euro na mleczny. Polska pod względem przyznanego budżetu plasuje się na 4. miejscu w UE, po Niemczech, Francji i Włoszech, dysponując budżetem w wysokości 26 mln euro. Z tego ok. 15 mln euro jest na sfinansowanie programu owocowo-warzywnego i ponad 11 mln euro na komponent mleczny. Dodatkowo państwa członkowskie mogą dopłacić do dostarczania produktów do szkół i do działań edukacyjnych.

Rząd na rok szkolny 2017/2018 przeznaczył na realizację "Programu dla szkół" przeszło 128 mln zł (po 64,0 mln zł na każdy z komponentów). Oznacza to, że łączny budżet programu w Polsce wyniesie 242,9 mln zł, w tym 128,1 mln zł z budżetu krajowego.

Jak zaznaczył Sochaczewski, w ramach tego programu dzieci nieodpłatnie spożywają polską, zdrową żywność. W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas I-V szkół podstawowych w Polsce otrzymują bezpłatnie polskie owoce, warzywa i soki oraz mleko i produkty mleczne (jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki owocowe, warzywne i mieszane, marchewki, rzodkiewki, paprykę słodką, kalarepę, pomidory, mleko, serki twarogowe, jogurty i kefiry).

W I semestrze tego roku szkolnego każde dziecko dostanie 45 porcji owoców i warzyw oraz 40 porcji mlecznych. W całym roku szkolnym 2017/2018 uczniowie otrzymają ok. 163 mln porcji owocowo-warzywnych i ok. 144 mln porcji mlecznych.

Dostawy produktów do szkół rozpoczęły się od początku października 2017 r. Umowy na ich dostarczanie w I semestrze podpisało 126 zatwierdzonych dostawców.

Program obejmuje nie tylko dostawę produktów, ale również organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci, dotyczących zdrowego odżywiania. Chodzi o to, by program był skuteczny i zmieniał nawyki dzieci, dlatego państwa członkowskie są zobowiązane do organizacji działań edukacyjnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH