KGP do przełożonych: dopilnujcie jak traktują policjantów w szpitalach Komendant Główny Policji polecił przełożonym policjantów, aby zwracali szczególną uwagę i monitorowali, w jaki sposób udzielana jest pomoc lekarska rannym policjantom. Fot. archiwum

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk polecił, by przełożeni zwracali uwagę czy rannym policjantom udzielana jest niezbędna i właściwa pomoc lekarska.

W piśmie do komendantów wojewódzkich Komendant Główny Policji zwraca uwagę, że w przypadku odniesienia obrażeń przez policjantów podczas wykonywania czynności służbowych na rzecz bezpieczeństwa i ochrony obywateli "musi im być zapewniona właściwa opieka medyczna, która pozwoli na szybki powrót do zdrowia".

Jak informuje nas mł. asp. Antoni Rzeczkowski z biura komunikacji społecznej Komendy Głównej Policji pismo komendanta głównego to reakcja na niezadowalające traktowanie rannych policjantów przez szpitale.

- W ostatnim czasie policjant z Wielkopolski, który odniósł obrażenia podczas pościgu za podejrzanym, oczekiwał aż 12 dni na decyzję lekarzy co do wyznaczenia terminu operacji. Z kolei policjant stołecznej drogówki, który został potrącony podczas służby na drodze, mimo otwartych złamań, na taką decyzję oczekiwał 3 dni - wyjaśnia Reczkowski.

Dodaje: - Dlatego, aby zapobiec podobnym sytuacjom gen. Jarosław Szymczyk polecił przełożonym policjantów, aby zwracali szczególną uwagę i monitorowali, w jaki sposób udzielana jest pomoc lekarska rannym policjantom i pracownikom Policji, a w razie potrzeby podejmowali natychmiast działania zapewniające właściwe warunki leczenia.

Komendant główny przypomina, że policjanci ryzykujący zdrowie i życie muszą mieć pewność, że w przypadku odniesienia obrażeń uzyskają odpowiednią i szybką pomoc zarówno ze strony służby zdrowia, jak swoich przełożonych. Komendant powołuje się przy tym na Zarządzenie nr 805 Komendanta Głównego Policji z dn. 31 grudnia 2003 r. ws. "Zasad etyki zawodowej policjanta", zgodnie z którymi "przełożony powinien wysłuchać podwładnego (...) oraz udzielić mu wsparcia bądź pomocy".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH