Jest biografia Tadeusza Pankiewicza, aptekarza z krakowskiego getta

Podczas wojny dobrowolnie pozostał w krakowskim getcie i pomagał jego mieszkańcom. Za ratowanie Żydów został odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Tadeusz Pankiewicz, właściciel Apteki pod Orłem, zmarł w 1993 r. Właśnie ukazała się jego biografia.

- Wiele osób próbowało zmierzyć się z tym zadaniem, powstawały prace dyplomowe i doktoraty o Pankiewiczu, ale napisanie książki wymagało dużo wysiłku i wytrwałości - powiedziała PAP Anna Pióro, autorka biografii "Magister Tadeusz Pankiewicz".

Książkę w 70. rocznicę likwidacji krakowskiego getta, przypadającą w tym roku, wydało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. - Chciałam pokazać czytelnikom, kim był Tadeusz Pankiewicz - podkreśla Anna Pióro, od 30 lat kustosz w Aptece pod Orłem, która w latach 80. stała się placówką muzealną.

Jak podkreśla Pióro wszyscy mówili o aptekarzu to samo: przystojny, odważny, niezależny mężczyzna, ale niewiele osób wiedziało coś o jego życiu. - Ja znałam go jako mężczyznę bardzo szarmanckiego, eleganckiego, który niechętnie mówił o wojnie, zwłaszcza w towarzystwie kobiet - mówiła PAP Anna Pióro. - Był charyzmatyczny. Wywierał na ludziach ogromne wrażenie - dodała.

Swoje wojenne wspomnienia Pankiewicz opisał w książce "Apteka w getcie krakowskim", wydanej po raz pierwszy w 1947 r., ale znanej bardziej za granicą niż w Polsce. - Nie było wiadomo, co w jego życiu działo się wcześniej i później. Ja chciałam dowiedzieć się skąd się wziął, co go ukształtowało i jak odnalazł się w powojennej rzeczywistości - mówiła autorka biografii.

W książce Anna Pióro pisze m.in. o rodzeństwie aptekarza: nieznanym wcześniej bracie Kazimierzu, który zginął w 1914 r., siostrze Tadeusza Pankiewicza Zofii i o jego żonie poślubionej podczas wojny Helenie z domu Kaim.

SB zainteresowało się Pankiewiczem przy okazji jego podróży do Izraela w 1957 r. - Starałam się umieścić w książce jak najwięcej dokumentów, by czytelnicy sami wyrobili sobie zdanie o jego kontaktach ze Służbą Bezpieczeństwa - zaznacza Pióro.

Dla mieszkańców getta Apteka pod Orłem była łącznikiem z normalnym światem. Żydzi przychodzili tam, gdy potrzebowali pomocy: żywności, lekarstw, lewych dokumentów, wsparcia przy znalezieniu lokum po "aryjskiej" stronie albo chcieli przeczekać noc w bezpiecznym miejscu.

- Pankiewicz pomagał każdemu. Chyba nie udało mi się rozwikłać zagadki, dlaczego to robił. On sam w liście wysłanym po wojnie do anonimowego „redaktora” w Stanach Zjednoczonych pisał, że nie wynikało to z jego chęci, ale z poczucia obowiązku. Pisał o swoich rodzicach i wychowaniu w domu. Ojciec Pankiewicza Józef był niezwykle tolerancyjny, dla niego nieważne było wyznanie, ale konkretny człowiek i jego potrzeby - opowiada Anna Pióro.

Po wojnie Pankiewicz pracował w Aptece pod Orłem do 1951 r., a po jej upaństwowieniu na stanowisku kierownika do 1953 r. Na własną prośbę przeniósł się następnie do apteki przy ul. 29 Listopada, gdzie pracował do emerytury. Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Biografia "Magister Tadeusz Pankiewicz" będzie dostępna w  Muzeum Historycznym Miasta Krakowa od soboty (16 marca). Wersja anglojęzyczna ukaże się w maju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH