Jej radiowych audycji o zdrowiu słuchał cały Śląsk, a "Dyktando" znali wszyscy Polacy Nie czuję się politykiem, przede wszystkim jestem radiowcem - mówiła o sobie Krystyna Bochenek

W katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęła wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek i płk dr hab. n. med. Wojciech Lubiński. Osoby, które na zawodowej drodze spotykało wielu dziennikarzy, także miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Senator Krystyna Bochenek miała wziąć udział w organizowanej przez naszą redakcję konferencji dotyczącej organizacji i finansowania opieki zdrowotnej w woj. śląskim. Jeszcze tydzień temu uzgadnialiśmy szczegóły...

Kilka żywiołów
– Zarządzanie placówkami medycznymi, jej finansowanie, są oczywiście bardzo ważne. Ale chciałabym zasugerować organizatorom, aby następna konferencja traktowała przede wszystkim o stanie zdrowia mieszkańców Śląska – mówiła Krystyna Bochenek podczas ubiegłorocznej edycji naszej konferencji.

Trudno policzyć, ilu słuchaczy w ciągu 15 lat zadzwoniło do Radia Katowice w trakcie audycji „Magazyn medyczny Krystyny Bochenek”. Stworzyła i prowadziła ten program, goszcząc w nim wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Praca w radiu, akcje społeczne i edukacyjne promujące zdrowy zdrowy styl życia oraz kulturę języka polskiego – to były jej żywioły. W Radiu Katowice zaczęła pracować w 1976 roku. Zyskała ogromną popularność. Ponad 20 lat temu wymyśliła jeden z najbardziej znanych konkursów w Polsce – „Dyktando”.

Swoją wyjątkową aktywnością potrafiła porywać innych, współtworząc wiele przedsięwzięć i akcji, m.in. pierwszą „Wampiriadę”, niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi na Śląsku. Organizowała kwesty na rzecz potrzebujących – chorych dzieci, powodzian, na remont Teatru Śląskiego czy spalonej Opery Śląskiej.

W 2004 r. w wyborach uzupełniających została wybrana senatorem ze Śląska. Rok później, z najwyższym w kraju wynikiem (53,28 proc. poparcia) ponownie weszła do Senatu, z listy Platformy Obywatelskiej. Nie była jednak członkiem tej partii. W wyborach w 2007 r. znów została senatorem, uzyskując 54,58 proc. poparcia. 5 listopada 2007 r. została wicemarszałkiem Senatu.

Krystynę Bochenek wybrano na najbardziej wpływową kobietę województwa śląskiego 2009 roku.

Nie czuła się politykiem

Mimo tych sukcesów, często podkreślała, iż nie czuje się politykiem, że przede wszystkim jest dziennikarzem.  Zdobywała liczne nagrody za twórczość radiową. Była autorką wielu reportaży, m.in. zwycięskiego w ogólnopolskim konkursie radiowym – pt. „Spokojny sen Galiny”, który uratował jego bohaterce życie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH