tvn24bis.pl/Rynek Zdrowia | 15-05-2017 21:50

Japonia: rząd walczy ze śmiercią z przepracowania

Na oficjalnej stronie japońskiego ministerstwa pracy pojawiła się lista 334 firm, które łamią prawa pracownicze. Wykaz ma być batem na tych pracodawców, którzy nadmiernie eksploatując pracowników narażają ich na utratę zdrowie, a niejednokrotnie i życie.

Japonia: rząd walczy ze śmiercią z przepracowania. FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Wśród podmiotów naruszających prawa pracowników wymieniono takich potentatów jak Panasonic, Dentsu (jedną z największych agencji reklamowych świata) oraz jeden z oddziałów Japan Post.

Lista ma pomóc w walce ze zjawiskiem zwanym "karoshi", czyli śmierci z przepracowania. Jak przypomina tvn24bis.pl, w Kraju Kwitnącej Wiśni jest ono obserwowane od dekad.

Opinia publiczna poczuła się szczególnie wstrząśnięta samobójstwem młodej pracownicy agencji Dentsu w 2015 r. To właśnie ta sprawa skłoniła premiera Shinzo Abego do zwiększenia wysiłków w celu wprowadzenia usprawnień w prawie pracy.

W marcu br. rząd wdrożył plan reform zwalczających presję wywieraną w celu zostawania po godzinach pracy i nakładających surowsze kary za łamanie praw pracowników.

Więcej: www.tvn24bis.pl