Założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska została wyróżniona odznaką honorową "Za zasługi dla ochrony zdrowia". Została ona przyznana przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza na wniosek wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego.

Jak poinformowała rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego Ivetta Biały, inicjatorem przyznania odznaczenia Ochojskiej było Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

Odznaka jest wyróżnieniem nadawanym w uznaniu osiągnięć m.in. w zakresie "wprowadzania postępu w metodach diagnostycznych, rehabilitacyjnych, ochrony zdrowia ludności, poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych a także profilaktyki i promocji zdrowia".

Ochojska jest założycielką i prezesem fundacji Polska Akcja Humanitarna (PAH). Urodziła się 12 marca 1955 r. w Gdańsku, ukończyła studia na wydziale astronomii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1976 r. działała w toruńskiej NSZZ "Solidarność".

W 1984 r. trafiła na operację do Francji. Tam związała się z organizacją humanitarną EquiLibre, w której pracowała jako wolontariuszka. Koordynowała francuską pomoc medyczną i żywnościową dla polskich szpitali oraz organizowała konwoje wparcia dla Bośni.

W kraju współtworzyła Polską Fundację EquiLibre, której celem było m.in. rozdzielanie w Polsce pomocy zagranicznej oraz propagowanie wzorów samoorganizacji społecznej. W 1992 r. zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii.

Dwa lata później postanowiła uniezależnić się od EquiLibre; w 1994 r. założyła PAH, której szefuje do dziś. Zorganizowała pierwszą polską misję pomocy w Kosowie, potem w Czeczenii, Iraku, Iranie, Libanie, na Sri Lance, w Afganistanie, Sudanie, Darfurze i Autonomii Palestyńskiej.

PAH angażuje się w pomoc humanitarną dla mieszkańców krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi lub dotkniętych klęskami żywiołowymi, systematycznie pomaga także mieszkańcom państw, w których panuje głód lub susza. Pomaga uzyskać dostęp do czystej wody, kopie studnie, organizuje edukację dla dzieci. W Polsce PAH prowadzi m.in. akcję Pajacyk, w ramach której finansuje posiłki dla dzieci z ubogich rodzin, wspiera także uchodźców i repatriantów.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH