Jak ma wyglądać legitymacja osoby niepełnosprawnej? Nie wszystkie osoby z niepełnosprawnością chcą być postrzegane przez znak wózka inwalidzkiego. Fot. archiwum

Zamiast nieporęcznej i szybko niszczącej się papierowej legitymacji dla osób z niepełnosprawnością - mała, plastikowa karta - taką zmianę proponuje Fundacja Integracja. Czas na dostosowanie legitymacji do potrzeb ludzi - mówi prezes Integracji Piotr Pawłowski.

Zasady wydawania, a także wygląd legitymacji dla osób niepełnosprawnych określa rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z lipca 2003 r. Biuro Pełnomocnika Rządu Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przewiduje zmianę tych zapisów.

Jest to konieczne także dlatego, że nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością z 25 września 2015 r. wprowadziła nowe zasady wydawania legitymacji. Zgodnie z nimi dokument ma być czasowy, wystawiony na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności (maksymalnie 5 lat w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność i 10 lat w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 60 lat).

Jak powiedział PAP prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski, legitymacje, które teraz funkcjonują w Polsce, są zbyt duże i nieporęczne; wyglądem przypominają kartonikowe legitymacje szkolne, łatwo ulegają zniszczeniu. - Wiele osób z niepełnosprawnością skarży się do Integracji na format tej legitymacji. A przecież chcemy jej używać na co dzień - czy dojeżdżając do pracy, czy korzystając z ulg. To musi to być dokument przygotowany do wielokrotnego użytku - podkreślił.

Jego zdaniem legitymacja powinna być dokumentem podobnym do dowodu osobistego, co da gwarancję, że się łatwo nie zniszczy; musi też mieścić się w portfelu. Ważne jest - jak dodał Pawłowski - by była podobna do dokumentów poświadczających niepełnosprawność używanych w innych krajach europejskich.

Prezes Integracji uważa, że przy okazji zmiany formatu legitymacji można pomyśleć również o zmianie logotypu, jaki się na niej znajduje - obecnie jest to statyczny symbol wózka inwalidzkiego. - Chcielibyśmy zmienić tę stabilną osobę na wózku na osobę, która dynamicznie, aktywnie porusza się na wózku - wyjaśnił.

Swoje pomysły na zmianę legitymacji Integracja zamieściła na prowadzonym przez siebie portalu www.niepelnosprawni.pl. Jak powiedział sekretarz redakcji portalu Tomasz Przybyszewski, reakcja internautów była niesamowita - prawie wszyscy byli za. - Okazało się, że zależy im, by legitymacja miała w końcu lepszy format, zbliżony do dowodu czy karty kredytowej - powiedział. Dodał, że gdyby legitymacja była plastikowa, jej żywotność wynosiłaby 5-10 lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH