Internetowa poradnia dla uzależnionych od narkotyków i dopalaczy

W wirtualnej poradni działającej na zlecenie Krajowego Biura ds. przeciwdziałania narkomanii można za darmo i anonimowo uzyskać poradę specjalistów, m.in. lekarza, prawnika, psychologa, w zakresie problematyki związanej z narkotykami i dopalaczami.

Poradnia oferuje pomoc drogą e-mailową, dysponuje także bazą ośrodków pomocowych, wykazem aktów prawnych, udostępnia fachowe artykuły dla specjalistów i rodziców.

Jak podano na stronie poradni – www.narkomania.org.pl – to serwis adresowany do wszystkich osób, które stykają się z problemem narkomanii: do młodych ludzi, ich rodziców, nauczycieli i specjalistów.

Miesięcznie do poradni wpływa około 200 pytań, z czego prawie dwie trzecie kierowanych jest do psychologa. Najczęściej do poradni piszą osoby, w których najbliższym otoczeniu znajdują się używający mniej lub bardziej intensywnie środków psychoaktywnych (52 proc.) – podano na stronie. Osoby używające środków psychoaktywnych stanowią 42 proc. pytających. Niemal trzy czwarte osób zgłaszających się do poradni to kobiety, nieco ponad jedna czwarta – mężczyźni. Co piąty pytający jest w wieku poniżej 19 lat.

Do poradni można wejść także przez stronę: www.dopalaczeinfo.pl, klikając na link: „dopalacze! wypalacze! poradnia – zadaj pytanie”.

Na tej właśnie stronie, która powstała także z inicjatywy Krajowego Biura ds. przeciwdziałania narkomanii, internauta może dowiedzieć się, czym są dopalacze, przeczytać o faktach i mitach na ich temat.

Zamieszczono na niej listę substancji używanych w dopalaczach – syntetycznych i naturalnych, opisano ich wygląd, działanie i zagrożenia, z którymi wiąże się ich zażywanie, umieszczono też informację dotyczącą ich legalności.

Autorzy strony podkreślają, że zdecydowanie odradzają jakichkolwiek eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi. Na stronie można znaleźć także porady dla osób, dla których własne bezpieczeństwo nie jest istotne i mimo przestrogi noszą się z zamiarem przyjęcia tego typu substancji: „Zawsze zachowaj przy sobie opakowanie tego, co zażyłeś – w razie zatrucia ułatwisz postępowanie terapeutyczne toksykologowi klinicznemu, a może nawet uratujesz sobie życie” – to jedna z porad.

„Jeśli bierzesz jakiekolwiek leki – nie ryzykuj, nie bierz dopalaczy” – zaapelowano. Podano, że efekty interakcji z lekami nie są dostatecznie rozpoznane i mogą być bardzo niebezpieczne, tak jak mieszanie dopalaczy z alkoholem, narkotykami czy innymi dopalaczami.

„Pij wodę, nie piwo, by się nie odwodnić. Nie prowadź żadnego pojazdu po dopalaczach” – czytamy.

Krajowe Biuro ds. przeciwdziałania narkomanii dementuje także informacje nt. dopalaczy, które pojawiają się np. na forach internetowych, jak ta, że są one bezpieczną alternatywą dla nielegalnych i uzależniających narkotyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH