Identyfikacja ofiar katastrofy potrwa jeszcze kilka dni Do Polski najwcześniej sprowadzono ciała prezydenckiej pary.

Wciąż nie zidentyfikowano 21 ciał ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154.

Mimo, że eksperci z moskiewskiego Biura Ekspertyz Sądowych pracują bez przerwy, identyfikacja ofiar nie zakończy się, jak wcześniej zapowiadano. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że weryfikacja zebranego materiału genetycznego może potrwać do końca tygodnia.

W stolicy Rosji cały czas przebywa kilka rodzin, które uczestniczą w identyfikacji. Są też polscy specjaliści i prokuratorzy, którzy prowadzą czynności śledcze. Płk Krzysztof Parulski, naczelny prokurator wojskowy, mimo iż nie potwierdził informacji o możliwych opóźnieniach w identyfikacji zwłok, zaznaczył, że nie wyklucza powrotu do kraju z pozostałymi ciałami i rzeczami należącymi do ofiar katastrofy.

– Ze względu na zdegradowany stan zwłok, jakość pobranego materiału porównawczego może być bardzo słaba. Możliwe, że od niektórych rodzin nie został pobrany jeszcze materiał genetyczny. Czasami na wyniki badań czeka się tygodniami, więc 24- lub 48-godzinnego poślizgu nie można nazywać opóźnieniem – powiedział dziennikowi Polska prof. Rafał Płoski, Kierownik Zakładu Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Genetycy i eksperci od identyfikacji zwłok przypominają, że wszystkie szczątki zbierane z miejsca katastrofy podlegają identyfikacji DNA. Dotyczy to nawet najmniejszych zachowanych fragmentów ciała.

– W różnym czasie przebiega obróbka materiału w zależności od tkanki, z jakiej pobrane jest DNA – wyjaśniał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Czesław Chowaniec, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Doktor Chowaniec podkreślał, że, istotną rolę w przebiegu badań odgrywa kwestia zanieczyszczeń pobranych próbek, gdzie można spodziewać się wielu trudności.

– Wszystko wymaga czasu i precyzji. Być może konieczne są powtórzenia badań – dodaje Czesław Chowaniec, który już na początku pracy komisji identyfikującej ofiary podkreślał aby zachować ostrożność w określaniu terminu zakończenia badań, przewidując znacznie dłuższy czas identyfikacji wszystkich ofiar katastrofy niż to wynikało z oficjalnych i nieoficjalnych doniesień.

Przebywająca do piątku (16 kwietnia) w stolicy Rosji minister zdrowia Ewa Kopacz, udała się na kilkudniowy urlop Pracę szefowej resortu, która pomagała i asystowała rodzinom podczas oględzin zwłok, docenili komentatorzy, a także politycy wszystkich opcji.

Na lista ofiar, które nie wróciły jeszcze do kraju są m.in.: gen. Andrzej Błasik – dowódca sił powietrznych, Edward Duchnowski – przewodniczący Związku Sybiraków, Grażyna Gęsicka – szefowa klubu PiS, gen. Kazimierz Gilarski – dowódca garnizonu warszawskiego WP, ppłk Robert Grzywna – szef załogi samolotu, Mariusz Handzlik – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Natalia Januszko – stewardesa, adm. Andrzej Karweta – dowódca Marynarki Wojennej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH