ISP o przyczynach niezatrudniania cudzoziemców w opiece nad seniorami Fot. Archiwum

Bariera językowa i niepewność co do stałości pobytu to główne bariery w zatrudnieniu cudzoziemców w sektorze opieki nad seniorami - wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych. Jego wyniki zaprezentowano w środę w Warszawie na seminarium nt. pracy migrantów.

Badanie zrealizowano na terenie sześciu województw na próbie 198 podmiotów, z czego 73 niepublicznych. Były to m.in. domy opieki społecznej, zakłady opieki zdrowotnej, placówki Caritas. Badanie zrealizowano w styczniu i lutym 2015 r.

Zarządzających placówkami pytano, czy pracują u nich cudzoziemcy i czy byliby skłonni ich zatrudnić. Okazało się, że na 198 badanych ośrodków zatrudnieni cudzoziemcy stanowili 4 proc. ogółu pracowników (w 8 placówkach). W jednym podmiocie pracowało dziewięciu cudzoziemskich wolontariuszy.

Kierownictwo ośrodków poproszono o wskazanie powodów niezatrudniania cudzoziemców. W 51 proc. odpowiedzi podano, że przyczyną jest wystarczająco duża liczba Polaków chętnych do pracy. W 45 proc. wskazano na bariery językowe. Według 41 proc. odpowiedzi praca w pierwszej kolejności należy się Polakom. Kierownicy ośrodków wskazywali też, że gdyby mieli dwie identyczne kandydatury do pracy, to wybraliby Polaka (twierdziło tak 48 proc. badanych); 40 proc. odpowiedziało, że narodowość nie ma znaczenia; 12 proc., że wybór zależy od stanowiska.

Z badania wynika też, że osoby starsze wolą, aby opiekowali się nimi Polacy, a nie cudzoziemcy - z tą opinia zgadzało się 51 proc. kierowników badanych instytucji.

Według Instytutu Spraw publicznych zatrudnianie cudzoziemców w sektorze opiekuńczym jest incydentalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH