Chorego na trąd nie wystarczy wyleczyć z choroby, trzeba mu przywrócić godność - mówi PAP działająca w Indiach lekarka i świecka misjonarka Helena Pyz, uhonorowana w czwartek (15 grudnia) przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego nagrodą Pro Dignitate Humana.

Helena Pyz jest naczelną - i zarazem jedyną - lekarką w założonym przez polskich misjonarzy Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP, w kulturze indyjskiej "uważa się chorobę, nieszczęście za jakąś winę".

- Ponieważ to jest traktowane jako kara bogów za jakieś przewinienia - własne czy jeszcze z poprzedniego wcielenia - to dlatego tych chorych po prostu wyrzuca się ze społeczności - dodała.

Dlatego - wyjaśniła Pyz - ideą współkierowanego przez nią ośrodka jest założenie, że "pacjenta nie wystarczy wyleczyć z choroby".

- Jemu trzeba jeszcze przywrócić godność. Właśnie dlatego, że był odrzucony, właśnie dlatego, że jest niechciany gdzie indziej - zaznaczyła.

Innym elementem założeń Jeevodaya jest integracja trędowatych. Jak podkreśliła Pyz, w ośrodku pracują ludzie z okolicznych wiosek, nie boją się tam przyjść, co daje nadzieję na to, że społeczeństwo w końcu się przełamie i "trędowaci, chorzy, dotknięci okaleczeniem, będą mogli pracować też gdzie indziej".

- O to chodziło przede wszystkim, żeby przywracać tych ludzi normalnemu życiu, żeby mogli powrócić do społeczności, z której wyszli, albo do innej pójść - dodała.

Helena Pyz urodziła się w Warszawie 10 kwietnia 1948 r. Tu ukończyła szkołę średnią i studia medyczne. Od 1971 roku jest członkiem Instytutu Kardynała Wyszyńskiego, jednego z pierwszych w Polsce stowarzyszenia życia konsekrowanego świeckich.

Przez kilkanaście lat Helena Pyz pracowała w przychodniach rejonowych w Warszawie. W latach 80. zaangażowana była w organizowanie NSZZ "Solidarność" w środowisku medycznym. Po raz pierwszy pojechała do Jeevodaya w 1989 r., po tym jak dowiedziała się, że ciężko choruje jego założyciel ks. Adam Wiśniewski, który był wówczas jedynym pracującym w ośrodku lekarzem, otaczającym opieką kilkanaście tysięcy ludzi.

W 2005 r. Helena Pyz odznaczona została przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, była też honorowana wieloma innymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. odznaką Bene Merito oraz Orderem Uśmiechu.

Założony przez ks. Wiśniewskiego ośrodek rozpoczął pracę w 1969 r. Na początku działał w trzech namiotach wojskowych na zupełnie pustym terenie. Oprócz leczenia dotkniętych przez trąd ośrodek oferuje swoim podopiecznym rehabilitację przez pracę, a także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH