Gołdap: władze rozważają zmianę nazwy miejscowości na Gołdap-Zdrój

Władze przygranicznej Gołdapi (województwo warmińsko-mazurskie), która od 2000 r. ma status uzdrowiska, rozważają zmianę nazwy miejscowości na Gołdap-Zdrój. Samorząd zlecił kancelarii prawnej opracowanie ekspertyzy, która określi związane z tym korzyści.

Według wiceburmistrza Gołdapi Jacka Morze, miejscowość spełnia wymóg prawny, by rozpocząć starania o dodanie do obecnej nazwy słowa "zdrój":  zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, do nazwy miejscowości, w której granicach administracyjnych znajduje się obszar uzdrowiska, może zostać dodany wyraz "zdrój", jeżeli podstawą leczenia uzdrowiskowego są wody lecznicze. Gołdap mająca od 13 lat status uzdrowiska, oprócz zasobów borowinowych posiada ujęcia wód głębinowych przydatnych do kuracji.

Jak wykazały ostatnie, szczegółowe badania, oprócz wód mineralnych pochodzących z ujęcia o głębokości 400 metrów, zawierających 0,14 proc. minerałów chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowo-fluorkowych, w Gołdapi natrafiono także na wody lecznicze.

Ich ujęcie znajduje się na głębokości ponad 600 metrów - zawierają one 0,63 proc. minerałów chlorkowo-sodowych ze znaczną zawartością wapna i magnezu i mogą być przydatne do kuracji pitnych. Jak dodał wiceburmistrz, samorząd otrzymał niedawno świadectwo potwierdzające, że wody z głębszego odwiertu mogą być wykorzystywane jako wody lecznicze do kuracji zwłaszcza w leczeniu układu pokarmowego.

Jak podkreślił Morze, to właśnie potwierdzenie właściwości leczniczych wód głębinowych może stać się podstawą do ubiegania się o zmianę nazwy. Dodał, że może to oznaczać dużą szansę na promocję miejscowości.

- Jednak przed rozpoczęciem formalnych starań o zmianę nazwy musimy przeanalizować sprawę pod względem prawno-finansowym. Chodzi m.in. o koszty związane ze zmianą nazwy miejscowości, które ewentualnie mogą ponieść mieszkańcy - wyjaśnił i zaznaczył, że chodzi np. o zmianę dokumentów - prawa jazdy lub dowodów osobistych.

Dodał, że ze zmianą nie wiążą się żadne dodatkowe ograniczenia ani przywileje. Opłaty uzdrowiskowe, które do budżetu miasta opłacają przyjezdni, pozostają.

Do końca 2013 r. w Gołdapi mają powstać tężnie podobne do tych, które znajdują się w Ciechocinku. Obecnie trwa wznoszenie drewnianych konstrukcji budowli. Zostaną w nich osadzone gałązki tarniny, po których będzie spływać solanka pochodząca z odwiertów głębinowych. Powstał już park zdrojowy, pijalnia wód, plaża, deptak i molo nad jeziorem Gołdap. Kuracjusze mogą także korzystać ze ścieżek spacerowych, rowerowych i konnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH