Gloria Medicinae dla prof. Dariusza Dudka Gloria Medicinae dla prof. Dariusza Dudka. Fot. wilga_artfoto

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wręczono medale Gloria Medicinae przyznawane przez kapitułę 10 wybitnym specjalistom. Wśród odznaczonych znalazł się kardiolog prof. Dariusz Dudek z Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Medal Gloria Medicinae to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Lekarskie. Nadawany jest za wybitne zasługi dla medycyny. Przyznawany jest od 1990 r. z inicjatywy prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego. Każdego roku medal otrzymuje 10 lekarzy, których wyłania 40 osobowa kapituła.

W tym roku medal otrzymał wybitny kardiolog prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu i Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kapituła zdecydowała się przyznać prof. Dudkowi medal za wybitne osiągnięcia nie tylko medyczne, ale i społeczne. Za jego zaangażowanie oraz stworzenie Klubów Pacjenta i Szkół Serca, a także za działalność na rzecz zapobiegania chorobom układu krążenia. Medal wręczył prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz kanclerz i sekretarz kapituły.

- To dla mnie niezwykle ważne wyróżnienie. Dzisiejsza nagroda jest docenieniem pewnej wizji, która stworzyła się już wiele lat temu. Zaangażowanie organizacji pacjenckich w system ochrony zdrowia jest powszechnie znane w krajach europejskich, natomiast w Polsce wciąż mało doceniane. Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego bardzo wzmacniają pozycję i rolę pacjentów w kreowaniu systemu ochrony zdrowia i wpływu na jego kształt - powiedział Dariusz Dudek.

Podkreślił znaczenie leczenia po fazie szpitalnej, a także edukacji dla pacjentów, jak żyć dalej, aby zapobiegać incydentom sercowo-naczyniowym. Z uznaniem odniósł się do propozycji MZ wprowadzenia w najbliższym czasie nowych systemowych rozwiązania w postaci koordynowanej opieki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH