Gdzie w Polsce żyje się najdłużej? Gdzie w Polsce żyje się najdłużej? Fot. Archiwum

W 2015 r. w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 73,6 lat, a kobiety 81,6 lat. Najdłużej żyją mieszkańcy Krakowa i Warszawy. Najkrócej Łodzi i podregionu katowickiego - wynika z raportu GUS ”Trwanie życia w 2015 roku”.

Jak podaje GUS w 2015 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn zamieszkałych w miastach wynosiło 74 lata, tj. o rok więcej niż mężczyzn na wsi. Mieszkanki miast żyły średnio 81,5 lat, czyli o 0,2 roku krócej niż kobiety na wsi. Obecnie w miastach kobiety żyją o 7,5 lat dłużej niż mężczyźni (w 1991 r. - prawie 9; w 2001 - 7,8), a na wsi o 8,7 lat (w 1991 r. - 9,7, w 2001 - 8,8).

Utrzymuje się duże regionalne zróżnicowanie przeciętnego trwania życia. W woj. łódzkim średnia długość trwania życia mężczyzn jest najkrótsza w Polsce. W 2015 r. wynosiła 71,4 lat. Jest to o 3,7 roku mniej niż w woj. małopolskim, które od lat jest w czołówce pod tym względem.

Zróżnicowanie średniego trwania życia kobiet w przekroju wojewódzkim jest mniejsze - maksymalna różnica wynosi 2,3 roku. Najkrócej żyją mieszkanki woj. śląskiego i łódzkiego - 80,3 i 80,4 lat. Wieku co najmniej 82,5 lat dożywają kobiety mieszkające w woj. podkarpackim i podlaskim.

W ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia obserwowano istotny postęp w wydłużaniu się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach. Ta korzystna tendencja utrzymuje się nadal. Szczególnie dotyczy to mężczyzn zamieszkałych w woj. zachodniopomorskim i pomorskim, dla których w latach 1990-2015 średnie trwanie życia wydłużyło się o ponad 8 lat.

W okresie tym najniższy wzrost - o 6,1 lat - notowano w woj. łódzkim. Dla kobiet największy przyrost parametrów trwania życia zanotowano w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim - 6,7 lat, a najmniejszy w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim - niespełna 6 lat.

Czytaj: www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH