Gdynia: płyną żaglowcem na kongres kardiologiczny

30 kardiologów i kardiochirurgów wypłynęło w czwartek (25 sierpnia) z Nabrzeża Kościuszki w Gdyni żaglowcem "Zawisza Czarny" na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego do Sztokholmu.

Celem przedsięwzięcia jest ułatwienie utalentowanym kardiologom i kardiochirurgom oraz studentom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dotarcia w ciągu 2-3 dni do Sztokholmu na najbardziej prestiżowy kongres w Europie, poświęcony chorobom serca, naczyń i płuc, a także badaniom podstawowym i klinicznym w tym zakresie.

To największe spotkanie kardiologiczne w Europie odbędzie się w dniach od 28 sierpnia do 1 września. To druga taka wyprawa organizowana przez Śląskie Centrum Chorób Serca, pierwsza odbyła się w 2005 r., kiedy kongres również odbywał się w Sztokholmie. Żaglowiec prawdopodobnie dotrze do stolicy Szwecji w niedzielę, powrót do kraju jest przewidywany 4 września.

Jak podkreślił dyrektor zabrzańskiego Centrum prof. Marian Zembala, zaproszenie do udziału najzdolniejszych studentów Uniwersytetu Medycznego, zainteresowanych kardiologią, to podziękowanie za ich pracę w minionym roku i udział w projektach badawczych.

Rejs daje młodym ludziom szansę dotarcia w najtańszy, ale i niezwykle atrakcyjny sposób do Sztokholmu - zakwaterowanie i wyżywienie na żaglowcu jest tańsze niż samolot czy prom do Szwecji. Jest też okazją do integracji polskiego środowiska kardiologicznego i kardiochirurgicznego - do udziału w rejsie zaproszeni zostali, obok lekarzy z Zabrza, także lekarze z Wrocławia, Katowic i Warszawy.

– Dla uczestników kongresu ta wyprawa będzie też okazją do pogłębienia doświadczeń żeglarskich, uczenia się wytrwałości, solidności, pokory wobec żywiołu, nieprzewidywalności sytuacji a także znoszenia trudu i niewygody podobnych do tych, które są udziałem człowieka chorego, bo Zawisza znany jest z bardzo surowych warunków dla załogi – zaznacza prof. Mariab Zembala, który też jest miłośnikiem żeglarstwa.

„Zawisza Czarny”, szkuner sztakslowy, należący do związku Harcerstwa Polskiego, będzie cumować przez 4 dni w Sztokholmoe w prestiżowym miejscu, w starym porcie w centrum miasta, stanowiąc dobrą wizytówkę naszego kraju, a także ilustrację żeglarskich pasji polskich lekarzy.

Wśród uczestników rejsu jest młody kardiolog z Zabrza, a jednocześnie znany żeglarz kapitan Jacek Wacławski, który przed kilkoma laty poprowadził zakończoną sukcesem wyprawę dookoła Ameryki Południowej wokół Przylądka Horn (Cape Horn Antarctica), a na przełomie 2006 i 2007 roku był inicjatorem słynnej wyprawy przejścia żaglowcem „Stary" jednej z najtrudniejszych żeglarskich tras – z Grenlandii do Vancouver śladami Amundsena. 

Polska medycyna będzie miała też na kongresie silną merytoryczną reprezentację w zakresie kardiologii, kardiochirurgii, angiologii. Pracownicy Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które jest jednym z czołowych polskich ośrodków o tym profilu, przedstawią na kongresie ponad 20 prac.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH