Gdańsk: tu również kwestują na cmentarzach dla hospicjum Na początku listopada zbiórki dla hospicjów odbywają się w wielu polskich miastach; FOT. www.hospicjum.info (zdjęcie ilustracyjne).

Ponad 500 wolontariuszy na kilku cmentarzach komunalnych w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim i Straszynie będzie kwestować w środę, czwartek i sobotę na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza, najstarszej i największej tego typu placówki w Polsce.

Tegoroczna kwesta na rzecz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza, organizowana na cmentarzach na przełomie października i listopada, rozpoczęła się w sobotę. Drugi jej dzień zaplanowano na niedzielę, ale w tym dniu z uwagi na wichurę w Pomorskiem wprowadzono zakaz wejścia na gdańskie nekropolie.

To dziewiąta edycja zbiórki "Światło dla Hospicjum". - Pieniądze zbieramy na codzienne potrzeby podopiecznych hospicjum. Każde 100 zł to doba opieki nad pacjentem domowego hospicjum, a zgłoszenia do objęcia opieką hospicyjną przyjmujemy prawie codziennie. Prosimy o każdy, nawet najskromniejszy datek i życzliwe przyjęcie wolontariuszy - powiedziała PAP Anna Włodkowska, koordynatorka wolontariatu w Fundacji Hospicyjnej, prowadzącej gdańskie hospicjum.

Jak mówiła, dodatkowym celem tegorocznej zbiórki na cmentarzach będzie sfinansowanie zakupu przenośnego sprzętu stomatologicznego (koszt aparatury to prawie 40 tys. zł - PAP) do leczenia zębów dzieciom, objętych opieką hospicyjną.

Do akcji zgłosili się uczniowie z 25 szkół podstawowych i zawodowych, gimnazjów oraz liceów. Datki na rzecz chorych korzystających z opieki Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza zbierać też będą znane osoby m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, posłowie PO Henryka Krzywonos-Strycharska i Adam Korol, b. bokser Dariusz Michalczewski oraz muzyk Łukasz Jeleniewski.

Kwesta prowadzona będzie na największych gdańskich cmentarzach m.in. Łostowickim, Garnizonowym, Oliwskim, na Srebrzysku, na Chełmie, Nowym Porcie, a także w Pruszczu Gdańskim i Straszynie.

Podczas ubiegłorocznej kwesty "Światło dla Hospicjum" zebrano prawie 98 tys. zł, co stanowi równowartość miesięcznych kosztów opieki nad ok. 30 osobami w domowym hospicjum dla dorosłych.

Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku to największa i najstarsza w Polsce tego typu instytucja. Rocznie trafia do niej ok. 1000 chorych, głównie z Pomorza.

W ramach placówki chorzy mogą być objęci opieką stacjonarną w Domu Hospicyjnym, gdzie przebywać mogą 32 osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową. Działa też hospicjum domowe dla dorosłych, z którego w tej chwili korzysta ok. 80 chorych oraz hospicjum domowe dla dzieci, które ma pod swoją opieką 39 podopiecznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH