Gdańsk: kwestowali dla największego hospicjum na Pomorzu

Tegoroczna zbiórka pieniędzy dla Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku odbywała się na cmentarzach: Łostowickim, Srebrzysko, Garnizonowym, Oliwskim oraz w nekropoliach na Oruni i w Krakowcu. To szósta edycja tej akcji charytatywnej.

Głównym celem zbiórki pieniędzy jest zmniejszenie kolejki do domowego hospicjum dla dorosłych. Obecnie tą formą opieki objętych jest prawie 100 osób, a oczekujących - drugie tyle.

- Pacjenci przebywają w swoich domach i jeżdżą do nich lekarz, pielęgniarka, w miarę potrzeb rehabilitant, a także, jeśli jest taka konieczność, wsparcia samej rodziny, pracownik socjalny - powiedziała PAP Agnieszka Król-Pogorzelska z Fundacji Hospicyjnej.

Do chorych w ramach domowego hospicjum udaje się również, o ile jest taka potrzeba, również kapelan.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje ok. 60 proc. kosztów funkcjonowania Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC. - Aby zaspokoić w pełni nasze potrzeby finansowe musimy dodatkowo zebrać rocznie ok. 1,5 mln złotych - dodała Król-Pogorzelska.

- Ludzie chętnie dają pieniądze. W większości są to dorośli i starsi. Nieliczni pytają, na jaki cel idą pieniądze - powiedziała PAP wolontariuszka, pani Helena.

W piątek i sobotę (31 października i 1 listopada) na rzecz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza kwestowały znane osoby: sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych Henryka Krzywonos-Strycharska, bokser Dariusz Michalczewski, piłkarze Lechii Gdańsk, aktorka Aleksandra Woźniak i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W ubiegłym roku podczas listopadowej kwesty na cmentarzach na rzecz hospicjum zebrano ponad 60 tys. zł.

Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku to największa na Pomorzu tego typu instytucja. Rocznie trafia do niej ponad 1000 chorych, głównie z regionu, ale trafiają się też osoby z innych stron Polski.

Funkcjonowanie placówki opiera się na trzech filarach: opieki stacjonarnej w Domu Hospicyjnym, gdzie przebywać mogą 33 osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową; hospicjum domowego dla dzieci, w którym objętych pomocą jest 34 małych pacjentów oraz hospicjum domowego dla dorosłych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH