Gdańsk: hospicjum zorganizowało kurs opieki nad chorymi dla wolontariuszy Fot. materiały prasowe

Kurs opieki nad chorymi przygotowujący do pracy wolontariusza w placówkach opiekuńczych, ale też do pomocy bliskim w domu, proponuje gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Szkolenie obejmuje m.in. podstawy pielęgnacji chorego, zajęcia z psychologiem i 40 godzin praktyk.

Kurs rozpocznie się dziewięcioma trzygodzinnymi spotkaniami, w czasie których uczestnicy mają zdobyć niezbędne do pomocy chorym i do pracy w różnego typu placówkach opiekuńczych informacje teoretyczne oraz umiejętności.

Jak wyjaśniła koordynator wolontariatu opiekuńczego w Hospicjum im. ks. Dutkiewicza, Barbara Szynaka, w ramach tej części kursu jego uczestnicy spotkają się m.in. z lekarzami i pielęgniarkami, dzięki którym poznają podstawowe informacje dotyczące konkretnych chorób, na jakie mogą cierpieć ich przyszli podopieczni, dowiedzą się też, jak wykonywać podstawowe czynności pomocne choremu, w tym np. jak go nakarmić, umyć czy zmienić pozycję w łóżku.

Kursanci dowiedzą się też, jak funkcjonują placówki opiekuńcze. Spotkają się także z psychologiem. - Wyjaśni on np., jak rozmawiać z pacjentami czy jak odpowiadać na trudne pytania - poinformowała Szynaka.

Dodała, że po zajęciach teoretycznych uczestnicy kursu przejdą około 30-godzinne praktyki w hospicjum, a po nich odbędą kolejne 10 godzin praktyk w innej wybranej przez siebie placówce. - Może to być np. szpital, dom pomocy społecznej czy zakład opiekuńczo-leczniczy - powiedziała Szynaka dodając, że absolwenci kursu uzyskają uprawnienia do pracy w charakterze wolontariusza zarówno w hospicjum, jak i w innych placówkach prowadzących podobną działalność.

Z kursu mogą skorzystać także osoby, które nie myślą o wolontariacie, ale chcą nabyć umiejętności mogące pomóc im w opiece nad np. członkiem rodziny. W kursie mogą jednak brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Koszt szkolenia to 150 zł.

Specjalista ds. kontaktów zewnętrznych Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza Anna Laska powiedziała PAP, że z placówką tą na stałe współpracuje kilkudziesięciu wolontariuszy opiekuńczych, czyli takich, którzy ukończyli stosowny kurs i pomagają bezpośrednio w opiece nad pacjentami. - Nie ma momentu, by w hospicjum, na oddziale, nie było wolontariuszy - powiedziała Laska.

Dodała, że wolontariusze opiekuńczy odwiedzają także chorych będących pod opieką hospicjum, ale przebywających na stałe w swoich domach. - Taka pomoc jest, zwłaszcza dla rodzin zajmujących się na co dzień chorym, bardzo potrzebna. Daje ona członkom rodziny możliwość załatwienia codziennych spraw poza domem lub po prostu odpoczynku - powiedziała Laska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH