Gdańsk: hospicjum nauczy dzieci i młodzież, jak radzić sobie z żałobą W ramach akcji Fundacja Hospicyjna zaprasza na otwarty wykład rodziców i opiekunów dzieci przeżywających żałobę. Fot. Shutterstock

Z inicjatywy działającej przy gdańskim hospicjum fundacji we wtorek (21 listopada) w blisko stu szkołach i przedszkolach w mieście odbędą się zajęcia uczące, jak radzić sobie z żałobą i jak wspierać tych, których dotknęła. Zaplanowano też zbiórkę funduszy dla osieroconych dzieci.

- W czasie zajęć dzieci dowiedzą się tego, że żałoba jest częścią życia i dotyka również dzieci, że może być powodem czyjegoś smutku, a gdy ktoś ma taki trudniejszy czas, trudniejszy moment w życiu, to - po pierwsze - może prosić o pomoc dorosłych, ale wsparciem mogą być dla niego także rówieśnicy - powiedziała Anna Laska z Fundacji Hospicyjnej funkcjonującej przy gdańskim Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.

Jak wyjaśniła Laska, wtorkowe zajęcia poprowadzą nauczyciele lub psycholodzy pracujący na co dzień w danych placówkach, a wcześniej odpowiednio przygotowani i wyposażeni przez Fundację w scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne. Pedagodzy otrzymali od Fundacji m.in. propozycje bajek, które mogą posłużyć do przeprowadzenia zajęć.

- Jedną z bajek będzie chociażby ''Kopciuszek'', bo pojawia się w niej przecież problem osierocenia. W związku z tą bajką dzieci mogą wykonać np. zadanie, w którym otrzymają magiczną różdżkę i będą miały wymyślić dwa życzenia, dwie rzeczy - materialną i niematerialną, które mogłyby pomóc Kopciuszkowi poradzić sobie z trudną sytuacją, w jakiej się znalazł. Na bazie tego ćwiczenia dzieci mogą uświadomić sobie, co jest potrzebne w takich ciężkich momentach - powiedziała Laska.

Wśród bajek proponowanych pedagogom znalazła się też przygotowana przez pracowników Fundacji książeczka opowiadająca o osieroconym słoniku Tumbo, który - poradziwszy sobie z żałobą - wspiera innych. Zaprojektowany w pomarańczowym kolorze słonik Tumbo stał się symbolem akcji.

- Wybraliśmy kolor pomarańczowy, bo jest on energetyczny, pozytywny, ciepły - wyjaśniła Laska.

Dodała, że pedagodzy przeprowadzający zajęcia, mogą korzystać z pomysłów podsuniętych im przez Fundację, ale też wzbogacać spotkania własnymi konceptami. Przykładowo dzieci z gdańskiej Szkoły Podstawowej nr 48 zostały poproszone, aby we wtorek pojawiły się na zajęciach w strojach zawierających pomarańczowe elementy. Tego dnia na drzwiach każdej z klas pojawi się też pomarańczowe "serce życzliwości", a dzieci zostaną poproszone o wypisanie na kartkach dobrych życzeń dla innych.

Zarówno w SP 48, jak i w wielu innych placówkach biorących udział w akcji zostanie też we wtorek przeprowadzony kiermasz ciast i galaretek (pomarańczowych), z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc osieroconym dzieciom - podopiecznym fundacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH