Gdańsk: 500 "kopert życia" dla samotnych, niepełnosprawnych i chorych "Koperta życia" to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, w której przechowuje się wypełnioną kartę informacyjna i np. wypisy ze szpitala. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

500 "kopert życia", przeznaczonych dla służb medycznych np. przy ratowaniu życia i zdrowia, otrzymają w Gdańsku samotni seniorzy, osoby w bardzo zaawansowanym wieku, a także niepełnosprawne i przewlekle chore.

"Koperta życia" to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, w której przechowuje się wypełnioną kartę informacyjna i np. wypisy ze szpitala, oraz naklejki na lodówkę. W ub. roku do potrzebujących pomocy mieszkańców Gdańska, głównie starszych, samotnych i schorowanych, trafiło 3,8 tys. takich kopert. Koordynatorem i organizatorem kampanii "Gdańska Koperta Życia" jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia.

Jak poinformowała we wtorek Sylwia Ressel, konsultantka ds. komunikacji społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku, koperty dostarczą potrzebującym pracownicy socjalni i opiekunowie MOPR. Zapewniła, że jeśli osób potrzebujących będzie więcej, to zostanie zamówionych więcej kopert.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk podkreślił, że kolportaż kopert "ma wymiar długofalowy, nie jest akcją, a ciągle rozwijanym procesem, obejmującym nowe kręgi odbiorców". - Dbamy o aktywizację, integrację, ale i szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych, niepełnosprawnych, często samotnych, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych" - dodał. "Koperty życia" mogą uratować człowieka - podkreślił.

Ressel zaznaczyła, że pracownicy socjalni, którzy będą dostarczać "koperty życia" potrzebującym mieszkańcom, mogą też pomóc w wypełnieniu karty informacyjnej. Będzie ona zawierała m.in. podstawowe informacje o stanie zdrowia, grupie krwi, chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach i osobach do kontaktu.

Formularz w plastikowym zamykanym etui zostanie umieszczony w lodówce podopiecznego. Zestaw uzupełnia nalepka na drzwi chłodziarki, która jest wskazówką dla ratownika medycznego lub lekarza, że "koperta życia" jest wewnątrz.

Jest też karta ICE (ang. In Case of Emergency, anglojęzyczny skrót oznaczający dosłownie "w nagłym wypadku") do noszenia np. w portfelu (zawiera m.in. nazwisko właściciela i informacje o zgodzie lub jej braku na pobranie narządów).

- Te informacje mogą być na wagę życia. Służby medyczne przybyłe na pomoc np. samotnemu seniorowi natychmiast mogą zapoznać się z danymi o stanie pacjenta, podjąć decyzję, jak zadziałać, który lek podać, by wsparcie było jak najlepsze i najskuteczniejsze - tłumaczy Ressel.

MOPR pozyskał koperty bezpłatnie z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia (GOPZ). Partnerami programu są m.in. Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku oraz Centrum Medyczne Synexus.

W ubiegłym roku w partnerskiej akcji pracownicy GOPZ i MOPR przekazali potrzebującym, głównie starszym, samotnym i schorowanym mieszkańcom, 3800 "kopert życia". Obie instytucje kupiły odpowiednio 2300 i 1500 kopert. Idea "koperty życia" narodziła się w krajach anglosaskich, gdzie takie rozwiązanie promowali ratownicy medyczni.

PAP - Bożena Leszczyńska

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH