Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu przeprowadza ok. 400 operacji w ciągu roku. Trzy czwarte pacjentów kliniki to noworodki i niemowlęta. Problem polega na tym, że jednostka ma tylko 10 miejsc intensywnej terapii, a każde dziecko po operacji przebywa na OIT kilka tygodni. Liczba wolnych miejsc na intensywnej terapii ma bezpośredni wpływ na liczbę przeprowadzanych operacji.

Jeszcze kilka lat temu 10 miejsc na intensywnej terapii w zupełności wystarczało, ale teraz, u progu wyżu demograficznego, wraz z liczbą dzieci rośnie też liczba małych pacjentów z wrodzonymi wadami serca. Koszt utworzenia jednego miejsca intensywnej terapii to co najmniej 500 tys. zł. Mowa o  łóżeczkach przypominające inkubatory z kompletem bardzo kosztownej aparatury do monitorowania stanu oraz leczenia małych pacjentów.

Co roku w Polsce rodzi się ok. 4 tys. dzieci z wadami serca. Dzięki nowym miejscom na OIT liczba operacji przeprowadzanych w klinice mogłaby wzrosnąć nawet o 30 proc.

Klinika rozpoczęła akcję zbierania pieniędzy wśród sponsorów. 18 stycznia w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert charytatywny na rzecz rozwoju Kliniki, w którym zagrają i zaśpiewają krakowscy i wiedeńscy muzycy. Wystąpią artyści z "Wiener Solisten", na co dzień grający m.in. w Filharmonii Wiedeńskiej oraz śpiewacy krakowskiej sceny operetkowej: Magdalena Pilarz-Bobrowska, Marta Poliszot, Jan Wilga oraz Adam Sobierajski. Muzycy wykonają utwory Straussa, Kalmana i Sieczyńskiego.

Podczas koncertu odbędzie się licytacja, na którą wiedeńscy muzycy przekazali współczesną kopię skrzypiec Guarneri del Gesu. Zlicytowane zostaną również inne przedmioty, m.in. dwie grafiki Salvadora Dali przekazane przez prof. Janusza Skalskiego, kierownika Kliniki.

Zaproszenie na koncert przyjęli m.in. Lech Wałęsa i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Patronat honorowy objęli wraz z kard. Dziwiszem: prof. Jerzy Buzek, konsul generalny Austrii w Krakowie Christopher Ceska oraz prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski i marszałek Małopolski Marek Nawara

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH