GROM CHALLENGE to okazja do współpracy żołnierzy z lekarzami GROM od dawna współpracuje z lekarzami z WIM Fot. Ośrodek Szkolenia Ratowników Medycznych Wojskowej Służby Zdrowia

Ok. 200 zawodników walczyć będzie w sobotę w IV edycji biegu terenowego GROM CHALLENGE. To nie tylko szansa dla uczestników, by sprawdzić swoją wytrzymałość, ale także możliwość zacieśniania współpracy żołnierzy i wojskowych lekarzy - mówią organizatorzy.

GROM CHALLENGE to bieg wzorowany na pierwszych selekcjach do jednostki. Ochotnicy muszą pokonać wiele przeszkód - naturalnych i sztucznych, znajdujących się na blisko 30 kilometrowej trasie i co - jest pewnym ewenementem na tego typu imprezach - strzelają z broni palnej.

- Współpraca wojsk specjalnych i Wojskowego Instytutu Medycznego przynosi wymierne efekty. Jednym z nich jest projekt, który WIM będzie realizował po tym jak żołnierze jednej z jednostek opowiedzieli o swoich potrzebach - wyjaśnił PAP Jarosław Rybak, rzecznik GROM CHALLANGE, a na co dzień pracownik WIM.

Jak zaznaczył, żołnierze przekazali lekarzom, że przydatna byłaby dla nich wiedza na temat reakcji organizmu strzelca wyborowego, który przez dłuższy czas musi pozostawać bez ruchu; jak szybko snajper może w takich okolicznościach wrócić do pełnej sprawności i jak spada u niego zdolność koncentracji, gdy wpatruje się długo w jeden punkt.

Innym efektem współpracy wojska i lekarzy jest współpraca byłych komandosów GROM z Zakładem Medycyny Pola Walki WIM m.in. przy organizowaniu szkoleń w tym obszarze. Chodzi o tzw. tło taktyczne, czyli pozorowanie sytuacji, w których konieczna byłaby interwencja służb medycznych.

Rybak dodał, że lekarze Wojskowego Instytutu Medyczny uczestniczą w wielu wydarzeniach, których organizatorami są jednostki specjalne oraz środowiska zrzeszające komandosów. Są obecni m.in. na Biegu Przełajowym o Nóż Komandosa im gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, Biegu Katorżnika, Maratonie Komandosa i właśnie GROM CHALLENGE.

- Od pewnego czasu staramy się współpracować z wojskami specjalnymi, zmienia się bowiem rzeczywistość dotycząca bezpieczeństwa w Europie i świecie - mówił Rybak.

Jak wskazał, lekarze WIM zajmowali się np. ewakuacją rannych w zamachu w Tunisie. Pod opiekę lekarzy z wojskowego Instytutu trafiły w marcu 2015 r. dwie osoby najciężej ranne podczas ataku w Muzeum Narodowym Bardo.

Jak podkreślił, poprawa jakości szkolenia lekarzy, przygotowanie ich do ratowania ludzi w niestandardowych okolicznościach, uzupełnianie wiedzy i wymiana doświadczeń są bezcenne.

Organizatorami odbywającego się w sobotę na dawnym poligonie jednostki GROM w Czerwonym Borze k. Zambrowa GROM CHALLENGE są dawni żołnierze jednostki skupieni wokół fundacji Niezapomniani. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na działalność fundacji - pomoc poszkodowanym żołnierzom formacji oraz ich rodzinom. Zawodnicy pobiegną podzieleni na dwuosobowe zespoły, z ciężkimi plecakami, w mundurach, butach ponad kostkę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH