
Ok. 200 zawodników walczyć będzie w sobotę w IV edycji biegu terenowego GROM CHALLENGE. To nie tylko szansa dla uczestników, by sprawdzić swoją wytrzymałość, ale także możliwość zacieśniania współpracy żołnierzy i wojskowych lekarzy - mówią organizatorzy.
GROM CHALLENGE to bieg wzorowany na pierwszych selekcjach do jednostki. Ochotnicy muszą pokonać wiele przeszkód - naturalnych i sztucznych, znajdujących się na blisko 30 kilometrowej trasie i co - jest pewnym ewenementem na tego typu imprezach - strzelają z broni palnej.
- Współpraca wojsk specjalnych i Wojskowego Instytutu Medycznego przynosi wymierne efekty. Jednym z nich jest projekt, który WIM będzie realizował po tym jak żołnierze jednej z jednostek opowiedzieli o swoich potrzebach - wyjaśnił PAP Jarosław Rybak, rzecznik GROM CHALLANGE, a na co dzień pracownik WIM.
Jak zaznaczył, żołnierze przekazali lekarzom, że przydatna byłaby dla nich wiedza na temat reakcji organizmu strzelca wyborowego, który przez dłuższy czas musi pozostawać bez ruchu; jak szybko snajper może w takich okolicznościach wrócić do pełnej sprawności i jak spada u niego zdolność koncentracji, gdy wpatruje się długo w jeden punkt.
Innym efektem współpracy wojska i lekarzy jest współpraca byłych komandosów GROM z Zakładem Medycyny Pola Walki WIM m.in. przy organizowaniu szkoleń w tym obszarze. Chodzi o tzw. tło taktyczne, czyli pozorowanie sytuacji, w których konieczna byłaby interwencja służb medycznych.
Rybak dodał, że lekarze Wojskowego Instytutu Medyczny uczestniczą w wielu wydarzeniach, których organizatorami są jednostki specjalne oraz środowiska zrzeszające komandosów. Są obecni m.in. na Biegu Przełajowym o Nóż Komandosa im gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, Biegu Katorżnika, Maratonie Komandosa i właśnie GROM CHALLENGE.
- Od pewnego czasu staramy się współpracować z wojskami specjalnymi, zmienia się bowiem rzeczywistość dotycząca bezpieczeństwa w Europie i świecie - mówił Rybak.
Jak wskazał, lekarze WIM zajmowali się np. ewakuacją rannych w zamachu w Tunisie. Pod opiekę lekarzy z wojskowego Instytutu trafiły w marcu 2015 r. dwie osoby najciężej ranne podczas ataku w Muzeum Narodowym Bardo.
Jak podkreślił, poprawa jakości szkolenia lekarzy, przygotowanie ich do ratowania ludzi w niestandardowych okolicznościach, uzupełnianie wiedzy i wymiana doświadczeń są bezcenne.
Organizatorami odbywającego się w sobotę na dawnym poligonie jednostki GROM w Czerwonym Borze k. Zambrowa GROM CHALLENGE są dawni żołnierze jednostki skupieni wokół fundacji Niezapomniani. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na działalność fundacji - pomoc poszkodowanym żołnierzom formacji oraz ich rodzinom. Zawodnicy pobiegną podzieleni na dwuosobowe zespoły, z ciężkimi plecakami, w mundurach, butach ponad kostkę.


- 20:45 MZ zaprasza na szkolenia z naborów na profilaktykę
- 20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- 19:31 Sejm: zabiegi terapeutyczne dla protestujących w pokoju dziennikarskim
- 19:00 Biomed-Lublin chce osiągnąć 100 mln zł przychodów do 2024 r.
- 18:04 Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł na opiekę i rehabilitację dla seniorów
- 17:43 Rodzice niepełnosprawnych: to "porozumienie" podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami
- 17:23 UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień
- 17:03 Wojewoda świętokrzyski: coraz więcej lekarzy przekonuje się do e-zwolnień
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 3 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 4 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 5 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 6 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 7 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 8 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych