Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii podziękuje swoim darczyńcom Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii - model pompy wspomagającej pracę serca Fot. PTW

Prowadząca prace nad polskim robotem kardiochirurgicznym i sztucznym sercem Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu (Śląskie) podziękuje w piątek (17 listopada), podczas dorocznej gali, swoim darczyńcom i przyjaciołom, wspierającym jej działalność.

Nagroda w konkursie im. prof. Zbigniewa Religi na najlepszą pracę naukową przypadła w tym roku konsultantowi krajowemu w dziedzinie kardiochirurgii prof. Jackowi Różańskiemu za całokształt rozwoju polskiej kardiochirurgii, ze szczególnym uwzględnieniem operacyjnego leczenia wrodzonych wad serca u dorosłych. Medal im. prof. Zbigniewa Religi otrzyma Bank Polska Kasa Opieki SA, a Nagrodę "Biznes z Sercem" - Duolife SA.

Statuetką "Serce za serce" uhonorowane zostaną w tym roku firmy: DLF Sp. z o.o. z Gdyni, Good Food Products Sp. z o.o. ze Skórzewa i Rosomak SA z Siemianowic Śląskich. Statuetkę "Przyjaciel Fundacji" otrzymają Suempol Sp. z o.o. z Bielska Podlaskiego, Spółdzielnia Pszczelarska APIS z Lublina, Siemens Healthcare Sp. z o.o., Hotele Diament SA w Gliwicach, Polskie Radio Katowice, D17 Multimedia Software w Gliwicach, Hager Polo Sp. z o.o. w Tychach oraz Polski Związek Wędkarski z Warszawy.

Gwiazdą gali w Domu Muzyki i Tańca będzie w tym roku Mieczysław Szcześniak, któremu będą towarzyszyć polscy i brazylijscy instrumentaliści. Artysta zaprezentuje swój najnowszy projekt muzyczny "Nierówni", inspirowany twórczością ks. Jana Twardowskiego.

Fundacja organizuje koncerty od 1992 r. Stanowią one formę promocji działalności Fundacji i służą upamiętnianiu postaci prof. Zbigniewa Religi - inicjatora, założyciela i wieloletniego szefa Rady FRK oraz jej patrona. Misją FRK jest doskonalenie metod i technik ratowania ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce.

Jest ona realizowana dzięki środkom pochodzącym z dotacji, grantów naukowo-badawczych oraz wsparcia ze strony osób, firm i instytucji. Fundacja przeznacza te środki na realizację prac nad mechanicznymi protezami serca dla dzieci i dorosłych, robotem kardiochirurgicznym i mechatronicznymi narzędziami chirurgicznymi oraz nad wykorzystaniem w terapii zagrożonego serca bioinżynierii i biotechnologii, jako dziedzin dających nowe, szerokie możliwości leczenia.

Prowadzi badania naukowe i prace wdrożeniowe związane z polskim sztucznym sercem, biologicznymi protezami zastawek serca, robotem chirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgii oraz inżynierią tkankową, wykorzystywaną w celach leczniczych. Opracowany przez nią pneumatyczny system wspomagania serca wykorzystywany jest od 1999 r. w wielu polskich ośrodkach kardiochirurgicznych, jako ratunek dla pacjentów z niewydolnym sercem oczekujących na transplantację oraz szansa na regenerację serca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH