Fundacja Dzieci Niczyje o programie "Dobry Rodzic - Dobry Start"

Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi program "Dobry Rodzic - Dobry Start", który wspiera rodziców małych dzieci w wychowaniu bez przemocy. Osoby trafiające do programu przychodzą najczęściej z powodu braku umiejętności odczytywania potrzeb dziecka i reagowania na nie.

Zdaniem Renaty Szredzińskiej z Fundacji, jednym z najczęstszych problemów młodych matek jest osamotnienie. Dodała, że nie dotyczy to tylko samotnych mam, ale także kobiet, których mężowie lub partnerzy całymi dniami pracują.

- Wiele młodych matek musi się zmierzyć z problemem obniżenia nastroju. Po porodzie to normalne (zmiany hormonalne), ale często dochodzą do tego dodatkowe kłopoty, np. finansowe, albo związane z samotnym rodzicielstwem lub bardzo młodym wiekiem rodziców. W tej sytuacji trudno poradzić sobie bez pomocy - podkreśliła Renata Szredzińska. Dodała, że do Fundacji trafia też wielu ojców.

- Mają problem ze sprostaniem nowemu modelowi ojcostwa, który szybko się zmienia. Wynieśli z domu zupełnie inny, tradycyjny schemat, w którym ojciec pracował na rodzinę, a dzieckiem zajmowała się głównie matka - wyjaśnia Szredzińska. W jej opinii ogromnym problemem jest jednak przede wszystkim wzorzec idealnej matki, który pokazują media, zwłaszcza reklamy.

- Wbija to kobiety w ogromne poczucie winy. Szczególnie młode mamy usiłują do niego dążyć, nie zdając sobie sprawy, że ten ideał nie istnieje - mówi Renata Szredzińska. Dodaje, że Fundacja stara się pokazać kobietom, iż mają prawo do błędów, gorszego nastroju, zmęczenia, czasu dla siebie, trudnych emocji. Jej zdaniem, jeśli rodzice nie będą próbowali rozwiązywania swych problemów, konsekwencją może być zaniedbanie ważnych potrzeb dziecka, nie tylko tych podstawowych, fizycznych, ale przede wszystkim emocjonalnych.

- Część rodziców, którzy sobie nie radzą, stosuje przemoc psychiczną, zdarza się też przemoc fizyczna - mówi Szredzińska.

- Najbardziej tragiczne konsekwencje to oddanie lub nawet porzucenie dziecka albo targnięcie się na życie własne lub dziecka - mówiła Szredzińska. W ramach programu "Dobry Rodzic - Dobry Start" FDN współpracuje z placówkami ochrony zdrowia, ośrodkami pomocy społecznej i żłobkami. Stara się, aby w każdej z tych instytucji rodzic otrzymał podstawowe informacje: jak radzić sobie z emocjami, stresem, jak stawiać granice i wychowywać bez przemocy, gdzie szukać pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH