Fundacja Dr Clown znowu rozśmiesza małych pacjentów Wolontariusze Fundacji "Dr Clown". Fot. mat. prasowe

Dzięki wspólnemu projektowi Fundacji "Dr Clown" i Kulczyk Foundation mali pacjenci szpitali będą mogli zapomnieć o bólu i chorobie. Otrzymają w prezencie książeczki 
z  wierszami i kolorowankami oraz wezmą udział w konkursie i warsztatach.

Fundacja "Dr Clown" już od 17 lat prowadzi terapię śmiechem i zabawą (geloterapię) 
w polskich szpitalach. Wolontariusze Fundacji bawiąc, likwidują stres i napięcia spowodowane często bardzo trudną sytuacją chorych dzieci.

Teraz "Dr Clown" przekazuje małym pacjentom placówek w całej Polsce „Mądre bajki z całego świata. Wierszyki i kolorowanki”, wydane przez Kulczyk Foundation. Do rąk dzieci trafi 27 tysięcy książeczek zawierających 17 wierszyków i 17 odpowiadających im kolorowanek nawiązujących do baśni z 9 krajów świata, w których swą pomoc niosła Kulczyk Foundation. Patronat merytoryczny nad publikacją objął Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Książeczkę można pobrać na stronie www.madrebajki.com.

Chcemy nieść uśmiech chorym dzieciom i sprawić, aby zapomniały o chorobie, bolesnych zabiegach 
i smutku rozłąki z najbliższymi. Bawiąc możemy też uczyć, dlatego bliski nam jest projekt edukacji ku wartościom, realizowany przez Kulczyk Foundation - podkreśla Anna Czerniak, prezes Fundacji 
"Dr Clown".

Akcja rozpoczęła się w połowie kwietnia i sukcesywnie obejmie blisko 70 szpitali, które znajdują się pod opieką 24 lokalnych oddziałów Fundacji w całej Polsce. Wolontariusze Fundacji - "doktorzy clowni" - rozdadzą dzieciom książeczki i zachęcą do udziału w konkursie plastycznym.

Animatorzy Fundacji "Dr Clown" przeprowadzą z dziećmi kreatywne warsztaty, podczas których mali pacjenci, wspólnie z nimi będą czytać wierszyki oraz malować obrazy przedstawiające najważniejsze dla nich wartości. Inicjatywa zostanie uwieńczona wystawą prac podopiecznych.

Gdy dzieci są chore, powinniśmy zawalczyć o ich uśmiech, o zaciekawienie, które pozwoli na chwilę zapomnieć o szpitalu - tłumaczy Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

Fundacja "Dr Clown" propaguje ideę terapii śmiechem i zabawą od 1999 roku. Wolontariusze Fundacji, gruntownie przeszkoleni w sztuce artystycznej oraz w dziedzinie psychopedagogiki, odwiedzają małych pacjentów w kolorowych przebraniach "doktorów clownów" i "leczą śmiechem".

Wolontariusze-animatorzy Fundacji „Dr Clown” to psycholodzy, pedagodzy specjalni, nauczyciele, pielęgniarki, rehabilitanci, studenci, artyści.

Fundacja nawiązuje do działalności Huntera Doherty’ego „Patcha” Adamsa, amerykańskiego lekarza i aktywisty, który w przebraniu clowna rozśmieszał, wspierając w ten sposób konwencjonalną medycynę.

- Śmiech poprawia naturalną odporność organizmu, wspomaga proces rekonwalescencji. Działa antystresowo: hamuje wydzielanie adrenaliny i kortyzolu, zwanych hormonami stresu. Poprawia nastrój, stymuluje wydzielanie endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci poddanych szpitalnej kuracji - opowiada Anna Czerniak.

W 2015 roku wolontariusze Fundacji podczas 1979 wizyt odwiedzili blisko 59 tysięcy podopiecznych w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w całej Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH