Francja: premier przeciwko legalizacji eutanazji

Francuski premier Francois Fillon w artykule opublikowanym w poniedziałek (24 stycznia) w "Le Monde" sprzeciwił się projektowi ustawy legalizującej we Francji eutanazję. Będzie on we wtorek (25 stycznia) rozpatrywany przez francuski Senat.

Propozycję ustawy dopuszczającej w pewnych przypadkach eutanazję przegłosowała w ubiegłym tygodniu senacka komisja spraw społecznych. We wtorek mają się nią zająć senatorzy na posiedzeniu plenarnym. 

„Osobiście jestem niechętny legalizacji czynnej pomocy w umieraniu, nie jest ona zgodna z moją koncepcją poszanowania życia ludzkiego i wartości, które są podstawą naszego społeczeństwa” – napisał na łamach „Le Monde” należący do centroprawicowego ugrupowania UMP premier Fillon w przeddzień dyskusji w Senacie. 

Zaznaczył przy tym, że sam „nigdy nie znalazł się w obliczu straszliwego obowiązku towarzyszenia u kresu życia ukochanej osobie”. 

„Istota rzeczy polega na tym, czy społeczeństwo może decydować w drodze ustawy o przyznaniu sobie prawa do uśmiercania. Uważam, że ta granica nie powinna zostać przekroczona” – podkreślił Fillon. 

W jego opinii, debata nad eutanazją we Francji powinna wziąć pod uwagę fakt, że prezydent Nicolas Sarkozy od początku prezydentury uznał za absolutny priorytet opiekę (medyczną) u kresu życia ludzkiego. 

Fillon zaznaczył też, że proponowany przez senacką komisję tekst ustawy nie przewiduje żadnej konsultacji z rodziną chorego ani nie chroni przed nadużyciami przy dokonywaniu eutanazji. Premier wezwał parlamentarzystów do spokojnej debaty nad tą kwestią i poszanowania argumentów wszystkich stron. 

Przeciw temu projektowi wypowiedzieli się w poniedziałek także minister ds. europejskich Laurent Wauquiez oraz minister pracy i zdrowia Xavier Bertrand. 

Główny artykuł projektu ustawy, który Senat rozpatrzy we wtorek głosi, że osoba dorosła, ciężko i nieuleczalnie chora, „doznająca cierpień fizycznych lub psychicznych, które nie mogą być uśmierzone lub które ona sama uważa za niemożliwe do zniesienia, może poprosić o korzystanie z medycznej pomocy, pozwalającej – w następstwie świadomej decyzji (chorego) – na szybką i bezbolesną śmierć”.  

Przed głosowaniem w izbie wyższej wydaje się, że projekt ma niewielkie szanse na przyjęcie z uwagi na opór przeważającej części rządzącej centroprawicowej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP). W tym wypadku jednak partia ta nie zarządziła dyscypliny klubowej w głosowaniu. 

Wcześniejsze dyskusje pokazały, że spór o eutanazję wykracza we Francji poza polityczne podziały, a zwolennicy jej legalizacji są zarówno po lewej, jak i prawej stronie sceny politycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH