
Psychoterapie antytytoniowe są już od kilkunastu lat standardem w przedsiębiorstwach w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech czy w krajach skandynawskich. W Polsce również coraz więcej firm przekonuje się do tej praktyki. Na sfinansowanie pracownikom grupowej terapii zdecydował się np. Benefit Systems.
Terapia z udziałem kilkunastu pracowników odbyła się w siedzibie firmy. Po kilku miesiącach od jej zakończenia 60 proc. osób deklarowało brak powrotu do palenia. Wynik ten potwierdza badania Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego, z których wynika, że grupowe terapie, organizowane w środowisku zawodowym to najbardziej efektywny sposób w walce z uzależnieniem od nikotyny.
- Przekonano nas, że grupowa terapia antynikotynowa metodą behawioralno-poznawczą, organizowana przez pracodawcę, przynosi wyjątkowe rezultaty. Działa bowiem wzajemne wzmocnienie wśród spotykających się na co dzień w pracy członków grupy. Teraz sam mogę to potwierdzić - mówi Adam Kędzierski, członek zarządu firmy Benefit Systems.
- Podczas rozmów z uczestnikami terapii słyszałem w ich wypowiedziach radość z odzyskanej wolności od nałogu. Od terapii minęło kilka miesięcy i nadal większość uczestników nie pali. Z naszych obserwacji wynika, że terapie przynoszą korzyści nie tylko pojedynczym jej uczestnikom, ale i finansowe oraz społeczne korzyści naszej firmie - komentuje Kędzierski.
Podczas gdy rzucanie palenia siłą woli daje skuteczność na poziomie 3,4 proc., akupunktura - 3,9 proc., plastry nikotynowe - 6,2 proc., a leki psychotropowe blokujące głód nikotyny w 7,1 proc., to terapie behawioralno-poznawcze przeprowadzone w środowisku pracowniczym dają aż 58,9-procentową szansę powodzenia. Koszt wdrożenia takiej terapii dla jednej osoby to kilkaset złotych, ale już w pierwszym roku po jej zakończeniu otrzymamy zwrot z inwestycji na poziomie kilkuset procent.
- Na świecie działania z zakresu walki z nałogiem nikotynowym w miejscu pracy to działania powszechne, wpisane w standardową działalność firmy. Walka z nałogiem w biurze wraz z pozostałymi pracownikami to dla wielu palaczy jedyna szansa na osiągnięcie sukcesu i skuteczne rozstanie z uzależnieniem nikotynowym - mówi przedsiębiorca Michał Lach, inicjator kampanii na rzecz walki z nałogiem nikotynowym ”Nie rzucaj, bo wróci. Skutecznie rozstań się z nałogiem", założyciel Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever.
Więcej: www.pulshr.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- CZ, 21:25 Badanie: czy kampanie prozdrowotne mają realny wpływ na nasze życie?
- CZ, 21:09 Elbląg: nowy konkurs na dyrektora szpitala, tłumu chętnych nie widać
- CZ, 20:29 II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych: trwa rejestracja
- CZ, 20:02 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
- CZ, 19:18 Ekspert: wstępne wyniki programu KOS-zawał są bardzo zachęcające
- CZ, 19:10 Szczecin: w szpitalu w Zdrojach zoperowali skoliozę nowatorską metodą
- CZ, 18:28 Cieszyn: dzięki instalacji fotowoltaicznej szpital zaoszczędzi 50 tys. zł rocznie
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 5 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 6 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 7 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych