Firma uwalnia swoich pracowników od nałogu tytoniowego fundując im terapię

Psychoterapie antytytoniowe są już od kilkunastu lat standardem w przedsiębiorstwach w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech czy w krajach skandynawskich. W Polsce również coraz więcej firm przekonuje się do tej praktyki. Na sfinansowanie pracownikom grupowej terapii zdecydował się np. Benefit Systems.

Terapia z udziałem kilkunastu pracowników odbyła się w siedzibie firmy. Po kilku miesiącach od jej zakończenia 60 proc. osób deklarowało brak powrotu do palenia. Wynik ten potwierdza badania Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego, z których wynika, że grupowe terapie, organizowane w środowisku zawodowym to najbardziej efektywny sposób w walce z uzależnieniem od nikotyny.

- Przekonano nas, że grupowa terapia antynikotynowa metodą behawioralno-poznawczą, organizowana przez pracodawcę, przynosi wyjątkowe rezultaty. Działa bowiem wzajemne wzmocnienie wśród spotykających się na co dzień w pracy członków grupy. Teraz sam mogę to potwierdzić - mówi Adam Kędzierski, członek zarządu firmy Benefit Systems.

- Podczas rozmów z uczestnikami terapii słyszałem w ich wypowiedziach radość z odzyskanej wolności od nałogu. Od terapii minęło kilka miesięcy i nadal większość uczestników nie pali. Z naszych obserwacji wynika, że terapie przynoszą korzyści nie tylko pojedynczym jej uczestnikom, ale i finansowe oraz społeczne korzyści naszej firmie - komentuje Kędzierski.

Podczas gdy rzucanie palenia siłą woli daje skuteczność na poziomie 3,4 proc., akupunktura - 3,9 proc., plastry nikotynowe - 6,2 proc., a leki psychotropowe blokujące głód nikotyny w 7,1 proc., to terapie behawioralno-poznawcze przeprowadzone w środowisku pracowniczym dają aż 58,9-procentową szansę powodzenia. Koszt wdrożenia takiej terapii dla jednej osoby to kilkaset złotych, ale już w pierwszym roku po jej zakończeniu otrzymamy zwrot z inwestycji na poziomie kilkuset procent.

- Na świecie działania z zakresu walki z nałogiem nikotynowym w miejscu pracy to działania powszechne, wpisane w standardową działalność firmy. Walka z nałogiem w biurze wraz z pozostałymi pracownikami to dla wielu palaczy jedyna szansa na osiągnięcie sukcesu i skuteczne rozstanie z uzależnieniem nikotynowym - mówi przedsiębiorca Michał Lach, inicjator kampanii na rzecz walki z nałogiem nikotynowym ”Nie rzucaj, bo wróci. Skutecznie rozstań się z nałogiem", założyciel Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever.

Więcej: www.pulshr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH