Film wesprze pacjentki z ponownym nowotworem piersi Fot. Fotolia

W ramach kampanii edukacyjnej "Wykorzystaj czas na życie", skierowanej do kobiet z zaawansowanym rakiem piersi i ich bliskich, powstał film dokumentalny pt. Chce mi się żyć! Bohaterki filmy nie załamały się i podjęły walkę o życie, są aktywne zawodowo i społecznie.

Zaawansowany rak piersi jest chorobą nieuleczalną. Tymczasem postęp medycyny i nowe możliwości terapeutyczne sprawiły, że stała się chorobą przewlekłą. Aby zmienić postrzeganie tej choroby Fundacja Żyjmy Zdrowo zainicjowała kampanię "Wykorzystaj czas na życie".

Na raka piersi choruje w Polsce rocznie 17.000 kobiet. Zaawansowany rak piersi może rozwinąć się nawet u 30-40 proc. tych kobiet, które pierwotnie były leczone we wczesnym stadium choroby. Najczęstszym typem zaawansowanego nowotworu piersi jest hormonozależny, HER2-ujemny rak piersi – dotyczy 70 proc. przypadków.

Nawrót raka piersi jest szokiem dla kobiety i dla jej bliskich. W świadomości wielu kobiet pozostaje wyrokiem. Pacjentki z takim rozpoznaniem są często spychane na margines życia społecznego jako te, którym nie można pomóc. 

- Świadomość społeczna dotycząca tej choroby jest bardzo niska. Chcemy pokazać, że kobiety te mogą żyć aktywnie, pracować, realizować swoje pasje. Chcemy edukować społeczeństwo, jak wspierać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi, jak rozmawiać na ten temat, jak budzić empatię. Kobiecie, która na co dzień zmaga się z ciężką chorobą, funkcjonowanie w przyjaznym środowisku pozwala cieszyć się każdą chwilą życia - powiedziała Iwona Schymalla, prezes Fundacji „Żyjmy Zdrowo”.

Aby uzmysłowić społeczeństwu, co znaczy żyć z tak trudną, przewlekłą chorobą powstał film dokumentalny o polskich kobietach z zaawansowanym rakiem piersi. Wszystkie łączy to, że po diagnozie nie załamały się i podjęły walkę o życie. Każda z nich jest w tej chwili aktywną zawodowo i społecznie osobą starającą się wykorzystać każdą chwilę 
z życia, które jej pozostało. Film zostanie wyemitowany przez Telewizję Polską.

W ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie” zaplanowane są cykliczne warsztaty dla chorych na raka piersi oraz ich bliskich. W trakcie ich trwania kobiety z zaawansowanym rakiem piersi będą mogły spotkać się z psychoonkologiem. Nauczą się kaligrafii, fotografii, dowiedzą się, jak wyglądać modnie i pięknie pomimo choroby. Przygotowano materiały edukacyjne oraz szeroką kampanię informacyjną w mediach prowadzoną z udziałem ekspertów.

Kampania „Wykorzystaj czas na życie” uzyskała honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH