- W szpitalu psychiatrycznym w Radomiu łamane są prawa kobiet - alarmuje organizacja feministyczna Koalicja Kobiet Europejskich w Radomiu. - Panowie z chorobą alkoholową trafiają do wyremontowanego budynku, panie kierowane są na oddział, na którym przebywają poddawani obserwacji przestępcy.

- Mężczyźni zgłaszający się na leczenie problemu alkoholowego kierowani są na oddział toksykologii zajmujący świeżo wyremontowany budynek. Kobiety natomiast trafiają na psychiatrię, zamknięty oddział, w którym przebywają chorzy psychicznie, ale także poddawani obserwacji mordercy, gwałciciele, pedofile - mówi Elżbieta Jagiełło z Koalicji Kobiet Europejskich.

Mirosław Ślifirczyk, dyrektor Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej tłumaczy: - O skierowaniu na konkretny oddział decyduje lekarz przyjmujący. Kobiety mają inną naturę i inaczej reagują. Zwykle obok choroby alkoholowej mają inne problemy psychiczne. Na oddział psychiatryczny kierowane są z troski i obawy o ich stan zdrowia.

Zarządzający szpitalem wyjaśniają, że kobiety leczą się z uzależnienia na oddziale psychiatrycznym z powodu takich, a nie innych warunków lokalowych.

- Rzeczywiście tak jest, że panie leczą się z uzależnienia na oddziale psychiatrycznym. Ale to nie wynika z tego, że chcemy lepiej traktować mężczyzn, ale z warunków lokalowych - uzasadnia Ireneusz Frysiak, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa.

Sprawa rozbija się o liczbę miejsc na oddziale leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. To tam pacjenci, którzy chcą się leczyć z problemu alkoholowego, przechodzą detoksykację. Oddział znajdujący się w wyremontowanym budynku ma 25 miejsc, w tej chwili 23 łóżka są zajęte. Przez mężczyzn. Panie, które zgłaszają się z tym samym problemem, kierowane są na zamknięty oddział psychiatryczny.

Jeszcze do niedawna liczba pań, które się zgłaszały, była niewielka. Łatwo było więc wygospodarować dla nich sale na psychiatrii. Ostatnio bardzo wzrosła liczba osób, które zgłaszają się na leczenie choroby alkoholowej. Zdarza się, że szpital odsyła chętnych do domu, aby poczekali aż zwolni się miejsce. Bez względu na płeć.

Dyrekcja zapewnia, że szpital jak najszybciej zastanowi się nad rozwiązaniem kwestii pacjentek z problemem alkoholowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH