Europa i Polska się starzeją - rośnie rynek implantów stomatologicznych

Starzejące się społeczeństwo nakręca rynek implantów stomatologicznych. Jak wyliczyła firma MarketResearch.com do 2016 roku jego globalna wartość wzrośnie z 6,78 miliarda dolarów, aż do 10,56 miliarda dolarów. W USA co roku aż 500 tys. osób ma wszczepiane implanty - podaje American Academy of Dentistry.

Także w Polsce gabinety obserwują rosnącą popularność leczenia implantologicznego, zwłaszcza wśród 50 i 60-latków.

- Zabieg implantacji stanowią dziś już od 20-25 proc. wszystkich zabiegów wykonywanych w gabinetach, które oferują tego typu leczenie. Ten odsetek w każdym roku wzrasta - ocenia dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach.

Jak prognozuje GUS do 2035 roku liczba osób powyżej 65 roku życia wzrośnie w Polsce z 5,1 miliona do 8,35 miliona. I chociaż dla gospodarki oznacza to spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego nawet do 1-2,5% - jak podaje Komisja Europejska, to są branże, którym kryzys demograficzny przynosi korzyści. Jedną z nich jest implantologia - jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii na świecie.

Już dziś - jak podają stomatolodzy - osoby w wieku od 50 do 64 lat stanowią ponad 70 proc. wszystkich pacjentów decydujących się na leczenie implantologiczne. Odsetek ten w najbliższych latach może wzrosnąć. Już dziś jak prognozuje firma badawcza GBI Research rynek ten na starzejącym się społeczeństwie zarobi aż 3,78 miliarda dolarów w zaledwie 4 lata.

Najwięcej zyskają gabinety w Europie. Europejski rynek implantów stanowi dziś aż 41 proc. globalnego - podaje firma badawcza MarketResearch.com. Na tym tle Polska zaliczana jest przez analityków do najszybciej rozwijających się rynków obok węgierskiego i czeskiego.

- W ciągu ostatnich 10 lat aż czterokrotnie wzrosła liczba wykonywanych zabiegów implantologicznych, przede wszystkim w nieustannie rosnącej grupie 50 i 60-latków. Grupa ta dziś najwięcej wydaje na tego typu leczenie, decydując się najczęściej na pełną i wciąż dość kosztowną odbudowę implanto-protetyczną pełnego uzębienia - mówi dr n. med. Mariusz Duda, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego (PSI).

W Polsce każdego roku wszczepia się około 100 tys. implantów. Największe gabinety i kliniki rocznie przeprowadzają rocznie od 500 do 1 tys. implantacji.

Zdaniem dr Dudy Polska jest wciąż rozwijającym się rynkiem, będącym na początku swojej drogi, któremu paradoksalnie pomaga kryzys demograficzny zarówno w Polsce, jak również w innych krajach, głównie w Niemczech, Skandynawii, Wielkiej Brytanii i USA, z których do Polski na leczenie przyjeżdżają denturyści, czyli turyści stomatologiczni. Stanowią oni dziś nawet 10-15 proc. pacjentów poddawanych leczeniu implantologicznemu nad Wisłą.

- W polskich gabinetach stosujemy dziś te same implanty, co w klinikach w Londynie, Nowym Jorku, Sztokholmie czy Berlinie, gigantyczna jest natomiast różnica w cenie samego leczenia, diagnostyki czy pracy lekarzy - mówi Mariusz Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH