Euro 2012: wolontariat miejski czeka na starszych i niepełnosprawnych

Od 7 grudnia otwarte będą w Warszawie trzy punkty informacyjne dla osób starszych i niepełnosprawnych, które chcą zostać wolontariuszami miejskimi podczas Euro 2012. Do tej pory zgłosiło się 1700 chętnych. Na kolejnych kandydatów organizatorzy czekają do 15 stycznia.

Wolontariat Miast-Gospodarzy, wraz ze współpracującymi z nim organizacjami, chce zachęcić osoby starsze i niepełnosprawne do aktywności społecznej. Ich zadaniem będzie pomaganie kibicom przyjeżdżającym do Warszawy, Poznania, Gdańska i Wrocławia na mecze mistrzostw Europy. - Zależy nam, aby stanowiły one 10-15 proc. całej grupy - zapowiedziała koordynatorka projektu w stolicy Marta Dermańska.

Punkty, w których można będzie od środy uzyskać informacje na temat zadań wolontariuszy miejskich oraz pomoc w wypełnieniu internetowego formularza zgłoszeniowego, znajdują się w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie, Urzędzie Dzielnicy Praga Południe oraz Urzędzie m.st. Warszawy.

- Często niepełnosprawni są niewidoczni. W Polsce - w porównaniu do krajów z Europy Zachodniej - dużo mniej takich osób jest aktywnych zawodowo, a przecież mogą być doskonałymi informatykami czy tłumaczami - powiedział Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja.

Wolontariusze miejscy zostaną także przeszkoleni, aby byli w stanie pomóc niepełnosprawnym kibicom.

Do akcji pozyskiwania niepełnosprawnych wolontariuszy w szczególny sposób włączyło się środowisko głuchych i głuchoniemych. Już 30 uczniów i absolwentów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych im. Jana Siestrzyńskiego w Warszawie wypełniło formularz zgłoszeniowy.

Z inicjatywy pracowników placówki wolontariusze przeszli kurs udzielania pierwszej pomocy oraz międzynarodowego języka migowego. W trakcie trwania turnieju w centrum miasta funkcjonować będą dwa punkty, w których osoby głuche i głuchonieme uzyskają potrzebne informacje.

Drugą grupą, na którą zwracają uwagę przedstawiciele Wolontariatu Miast-Gospodarzy, są osoby po 50. roku życia.

- W naszym kraju zauważalna jest izolacja osób starszych. Niektórzy obawiają się, czy podołają pracy w trakcie dużych zawodów piłkarskich. Mamy jednak pozytywne doświadczenia z zeszłego roku, kiedy włączyliśmy się w organizację innej imprezy i teraz jesteśmy optymistami - powiedział Dariusz Pietrowski, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.

Rekrutacja wolontariuszy miejskich ruszyła w październiku 2011 roku. W czterech miastach-gospodarzach potrzebne będzie 3 000 osób. Chętni mogą się zgłaszać jeszcze do 15 stycznia przyszłego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH