Emil Karewicz uhonorowany medalem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Prof. Adam Witkowski i prof. Dariusz Dudek uhonorowali Emila Karewicza pamiątkowym medalem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Fot. ELEVEN ZETT Productions

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i koordynatorzy kampanii społecznej "Stawka to życie. Zastawka to życie", prof. Adam Witkowski i prof. Dariusz Dudek, uhonorowali wybitnego aktora Emila Karewicza (94 lata) pamiątkowym medalem PTK.

94-letni aktor został wyróżniony za ogromny wkład w budowanie społecznej świadomości w leczeniu wad zastawkowych serca metodą TAVI oraz podkreślanie wagi profilaktyki zdrowia serca.

W 2015 roku Emil Karewicz został ambasadorem kampanii „Stawka to życie. Zastawka to życie”, która ma na celu edukację polskiego społeczeństwa na temat nowoczesnych i małoinwazyjnych metod leczenia zastawek serca, głównie metody TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation), czyli przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej.

- Dwa lata temu, kiedy pan Emil Karewicz zgodził się być twarzą naszej kampanii, nie spodziewaliśmy się, że tak bardzo przyczyni się do powodzenia naszej działalności, a jego obecność zwróci uwagę seniorów, czyli głównych beneficjentów zabiegu na zalety i przeznaczenie metody TAVI. Chcieliśmy mu osobiście podziękować za tak ogromny wkład w naszą kampanię, która przyczyniła się do rozwoju polskiej kardiologii - powiedział prof. Dariusz Dudek, koordynator kampanii “Stawka to życie. Zastawka to życie”.

- Organizowana akcja ma na celu zapoznanie osób w wieku 70+, a także ich dzieci z zaletami i możliwościami, jakie daje zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej wśród osób niekwalifikujących się do leczenia chirurgicznego. Kampania ma również uświadomić, że zabiegi TAVI mogą nie tylko umożliwić chorym sprawne funkcjonowanie, ale także przedłużyć ich życie - wyjaśnił prof. Adam Witkowski, koordynator kampanii.

Projekt jest odpowiedzią na europejską akcję "Valve for life", zainicjowaną przez European Society of Cardiology (ESC) oraz European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI).

Mimo że od rozpoczęcia kampanii minęły jedynie 2 lata, już teraz można mówić o widocznym sukcesie i pozytywnych zmianach - w okresie prowadzenia kampanii liczba zabiegów TAVI zwiększyła się do 870 z 460 w 2014 roku. Mimo prawie podwojenia liczby TAVI w Polsce, ciągle jesteśmy w tyle Europy, Eksperci określają, że wykonywanie ok. 2 000 zabiegów rocznie byłoby adekwatne do potrzeb naszego społeczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH