Elbląg: wszawica nadal jest problemem w szkołach

Wszy są problemem w wielu elbląskich szkołach. Nie można jednak bez zgody rodziców sprawdzić głowy ucznia. Poza tym wszawica to choroba pasożytnicza, a nie zakaźna: dziecka, u którego znajdzie się wszy nie można więc odesłać do domu na kilkunastodniową kwarantannę.

Jak stwierdza Marek Jarosz, Dyrektor Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Elblągu, wszawica to nie choroba, a problem natury higienicznej i estetycznej. W związku z tym brak jest obecnie podstawy prawnej do wydawania decyzji administracyjnych nakazujących, np. wstrzymanie się od uczęszczania dziecka do placówki oświatowej.

Zgodnie z opinią Głównego Inspektora Sanitarnego ciężar zwalczania wszawicy został obecnie przesunięty z działań o charakterze przeciwepidemicznych, dla których prowadzenia właściwa jest PIS, na działania leżące w zakresie działań instytucji opiekuńczo-wychowawczych i pomocy społecznej.

W przypadku podejrzenia o występowaniu wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka szkolna może przeprowadzić kontrolę czystości jedynie wśród uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na objęcie ich profilaktyczną opieką zdrowotną.

W sytuacji, kiedy rodzic nie zgadza się na kontrolę higieniczną dziecka, powody odmowy powinien wyjaśnić dyrektorowi szkoły. Kiedy rodzice dalej odmawiają współpracy i zgody na przebadanie dziecka - szkoła powiadamia opiekę społeczną. Elbląski Sanepid niezależnie od stanu prawnego, podejmuje działania oświatowe i profilaktyczne ws. problemu związanego z wszawicą.

Więcej: www.info.elblag.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH