Eksperci: Polacy niewiele wiedzą o zagrożeniu tlenkiem węgla Od 1 września br. już ponad 200 osób hospitalizowano z powodu zatrucia tlenkiem węgla; FOT. PTWP

Polacy są najmniej świadomi w Europie Środkowo-Wschodniej zagrożenia tlenkiem węgla, nazywanego czadem, który może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia - powiedzieli eksperci we wtorek (17 listopada) podczas śniadania prasowego w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji rozpoczęcia II kampanii edukacyjnej "Czadowe domy", która ma uświadamiać, jak dużym zagrożeniem jest silnie trujący tlenek węgla, który jest lżejszy od powietrza, dlatego łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia.

- To zatrważające, wydawało się nam, że nasi rodacy są coraz bardziej świadomi zagrożenia tlenkiem węgla w naszych domach i mieszkaniach, tymczasem nasza wiedza na ten temat wręcz się pogarsza - powiedział rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak.

Rzecznik PSP powołał się na przeprowadzone w naszym kraju w lipcu 2015 r. wyniki sondażu Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinie, którymi objęto reprezentatywną grupę 1000 osób w wieku od 18. do 69. roku życia.

Wynika z niego, że aż 28 proc. Polaków uważa, że jest w stanie wyczuć ulatniający się czad, który jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i niedrażniącym. W Czechach tak sądzi już tylko 3 proc. ankietowanych, na Słowacji - 6 proc. na Węgrzech - 12 proc., a w Rumunii - 15 proc.

- W naszym kraju jeszcze w 2014 r. o tym, że tlenek węgla można wyczuć powonieniem było mylnie przekonanych 22 proc. badanych - dodała Natalia Długosz z firmy Honeywell. Tegoroczny sondaż wykazał również, że 51 proc. badanych Polaków nie wiedziało, że urządzenia zasilane paliwem organicznym, takim jak gaz czy węgiel, mogą być źródłem tlenku węgla.

Rzecznik prasowy PSP Frątczak podkreślił, że niska świadomość zagrożenia tlenkiem węgla powoduje, że nadal często dochodzi do groźnych zatruć tym gazem.

- Od września 2014 r. do marca 2015 r. Straż Pożarna wyjeżdżała w naszym kraju do 3550 interwencji związanych z czadem. Na skutek tych zatruć trzeba było hospitalizować ponad 2 tys. osób, a 58 osób uległo śmiertelnemu zatruciu - dodał.

Od 1 września 2015 r. już ponad 200 osób było hospitalizowanych z powodu zatrucia tlenkiem węgla, a 5 osób zmarło.

- Powodem tych tragedii nie jest wcale ubóstwo ludzi, brak przeglądów urządzeń czy stara substancja mieszkaniowa. Z naszym doświadczeń wynika, że może to spotkać również ludzi zamożnych, wykształconych, zamieszkujących nowoczesne mieszkania - powiedział Frątczak.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH